Presentation mineraler produkt borrigg. "mineraler". egenskaper hos mineraler

Kan det du ser kallas rikedom? Specificera vilken typ av rikedom och vem de tillhör?

Var finns dessa rikedomar?

Är det möjligt att hitta skatter bara på jordens yta?

- Vad kallar vi mineraler?

Lärarens budskap

Mineraler - mineralformationer av jordskorpan, vars sammansättning och egenskaper gör att de kan användas som råmaterial eller bränsle. Det finns fasta, flytande och gasformiga mineraler.

Mineraler finns i jordskorpan i form av ansamlingar, som är deras deposition. Idag ska vi gå till en av depositionerna.

Mysterium.

- Vad lärde du dig om detta mineral under lektionerna från världen omkring dig?

Studentmeddelanden

  1. Olja bildades från resterna av växter och djur som levde för miljoner år sedan under jorden.
  1. Olja är en tjock oljig vätska. Hon har en stark lukt. När den kommer ner i vattnet sprider den en tunn hinna på ytan.
  1. Människor har känt till förekomsten av olja sedan urminnes tider. Ibland när man grävde en brunn, istället för vatten, kom en mörk oljig vätska med en stickande lukt ut ur marken - olja. Denna vätska hade en anmärkningsvärd egenskap - den brann vackert. Det hälldes i lampor, som användes i militära angelägenheter för att göra "eldiga pilar" och "eldgrytor", som användes för att smörja hjul och mekanismer. Det var fram till uppfinningen av motorn.

Lärarens budskap

Idag är olja ett av de viktigaste mineralerna för mänskligheten, som används för att producera bensin, fotogen, plast, färg, tyger, mediciner etc. Det anses vara "svart guld", till ett pris som det inte är sämre än den gula metallen.

Övning 1.

- Människor av vilket yrke är engagerade i sökandet efter fyndigheter? ( geologer)

- Hitta oljefält på kartan över Ryssland. (Sakhalin Island, Yamal-halvön, västra Sibirien)

– Vem ersätter geologerna? ( borrare)

- Borrare bygger borriggar och borra djupt brunnar. Brunnsborrning är en av huvudoperationerna inom oljeproduktion. Olja pumpas ut med speciella pumpar in i oljelagring, och sedan genom rörledning am, på specialfartyg - tankfartyg ah eller in tank x den levereras till oljeraffinaderier.

Uppgift 2.

Betrakta fotografierna och bestäm vilka tekniska operationer för utvinning och transport av olja som är avbildade på dem?

Uppgift 3.

- Överväg noga utformningen av borriggen. En borrigg är en struktur ovanför en brunn, utformad för att sänka och höja borrverktyg, instrument, rör. Till sin form ser den ut som en pyramid, ibland så hög som en byggnad på 13-14 våningar. Den har 4 ben, på vilka tre plattformar är fästa. För större styrka fästs benen ihop med special stavar. Detaljer om borriggen är gjorda av rör, när de är monterade är de anslutna med bultar.

Uppgift 4.

-Vilket är det bästa materialet för att skapa en modell av en oljerigg? Varför? Vad ska tornet vara? (stabil, mobil, stark)

Uppgift 5.

Vilken arbetsform kommer du att välja? Varför? Fördela ansvar.

Uppgift 6.

- Tänk på modellen av borriggen. Bestäm vilka delar av designern som behövs i dess tillverkning, välj dessa delar. Plocka fram verktygen du behöver för att montera modellen.

Uppgift 7.

- Självständigt upprättande av en arbetsplan utifrån en ritning. Produktmontering.

Uppgift 8.

Diagnostik av kvaliteten på att bemästra ämnet

  1. Lägg till förslag:

Svart guld är …………………………………………………. .

En borrigg är en struktur ovanför …………………………., avsedd för …………………………………………………………..

2. Rita en symbol som indikerar olja på kartan.

  1. Identifiera och understryka namnen på yrken för personer som är involverade i oljeproduktion:

Gruvarbetare Geolog Borrare Farmaceut

  1. Bestäm sekvensen för utvinning och transport av olja:

… Borrning av brunnar;

… Sök efter oljefält;

… transport av olja genom rörledningar;

… förberedelse av fält för utveckling.

Lektionssammanfattning om teknik Ämne : Mineraler. Malakitlåda."

Mål : Att göra en smyckeskrin med applikationstekniken.

pedagogisk uppgift : Att bekanta sig med mineraler; på exemplet med malakit för att studera dess fördelaktiga egenskaper.Utvecklingsuppgift : Utveckling av horisonter, uppmärksamhet, kreativt tänkande, kreativ fantasi.pedagogisk uppgift : Främja en arbetskultur.Utrustning : för läraren - PC, tech. karta, presentation; för studenten - lim, mall, kartong, pappersblad.

Lektionsstadier

- Klockan ringde.Lektionen börjar.tittade på varandraDe log och satt tysta.- Är humöret bra? Jag önskar dig en framgångsrik dag, accepterar gärna allt som vi kommer att studera, och jag hjälper dig i allt.Så låt oss börja lektionen. Undrar du vad vi ska göra i klassen idag? Ta en titt på bilden för att se vad vi kommer att arbeta med.Bilden visar malakit, malakitprodukter, malakitlådor.Vilken typ av sten är avbildad? Vem vet vad den heter?– Det här är en väldigt fantastisk och mystisk sten. Det finns legender om honom. Till exempel den store författaren P.P. Bazhov skrev sagor, och en av dem är Malakitlådan. Utifrån hennes motiv skapades en tecknad serie, ett fragment som vi nu ska se.Titta på ett fragment från den tecknade "Malachite Box".Vad används lådor till? Idag på lektionen kommer vi att göra våra egna lådor för förvaring av dina brevpapper. Titta på min låda. Vad är hon utsmyckad med? I vilken rytm limmas mina löv? Vilka siffror ligger bakom denna ruta? Hur hänger de ihop?– Hur börjar vi göra en låda? Vad ska vi göra härnäst? Vad ska vi göra efter det? Vad mer kan vi dekorera vår låda med? Vilka verktyg kommer vi att använda? Låt oss komma ihåg TV med sax; med lim.Ritningsarbete.- Vilka linjer ser du? Vad säger den heldragna linjen? Vad säger den streckade linjen?När är bästa tiden att inreda, före eller efter? Varför?Utför praktiskt arbete. Vid denna tidpunkt går läraren runt i klassen, kontrollerar att elevernas arbete är korrekt och delar ut betygspoletter (röd ruta - 5, grön - 4, gul - 3).Arbetsanalys. Visar arbeten för varandra i rader.– Lämna de som fått en röd ruta till styrelsen med sitt arbete.– Varför kom killarna till styrelsen med sina produkter? Hur utförs dessa arbeten? De gjorde ett bra jobb och fick ett utmärkt betyg på lektionen.– Vad lärde du dig för nytt på lektionen idag? Vad lärde du dig på lektionen? Vad tyckte du mest om? Gillade inte? Varför?- Killar, ni är fantastiska idag! Fungerade bra på lektionen, lärde sig mycket och lärde sig mycket. Tack för ditt arbete, lektionen är över.– Din läxa blir att göra samma låda, ta en bild på den och visa den för oss. Fånga elevernas uppmärksamhet.

Gör eleverna redo för arbete.

Skjut №1,2,3

Visar ett fragment från den tecknade "Malachite Box".

Lektion av omvärlden i 3:e klass på ämnet "Mineralresurser"

Syftet med lektionen: Att avslöja mineralernas roll i mänskliga aktiviteter och visa behovet av att använda dem försiktigt.

Lektionens mål:

Pedagogisk:

    Att bekanta sig med en mängd olika mineraler och några av deras egenskaper, metoder för deras utvinning;

    Att organisera en studie av skolbarn av de viktigaste egenskaperna hos mineraler;

    Visa deras viktiga roll i landets ekonomi.

Utvecklingsuppgift:

    Utveckling av förmågan att analysera och bygga hypoteser, slutsatser, evidens utifrån analysen.

    Utveckla förmågan att rita diagram, tabeller.

Pedagogisk:

    Visa behovet av att skydda mineraler;

    Upprätthålla medvetenheten om varje elevs engagemang i resultatet av gemensamma lärandeaktiviteter.

    Odla tolerans.

Lektionstyp:ämne

Lektionsform: studielektion.

Form för organisation av utbildningsverksamhet: individuellt - grupp , frontal.

Metoder: delvis utforskande, forskning.

Termer och begrepp: mineraler, geologer, fyndigheter, stenbrott, gruva.

Utrustning: multimediaprojektor, duk, hammare, fossilsamling, glas, spik, glas vatten, vitt papper, förstoringsglas.

Didaktiskt material: lärarpresentation, stenar, instruktionskort för att studera minerals egenskaper.

Under lektionerna

Steg 1. Att organisera tid. Psykologiskt humör.

Titta på varandra, med dina ögon, önska din vän ett gott arbetshumör under hela lektionen. Titta nu på mig. Jag önskar er alla en intressant lektion.

Steg 2. Motivation och målsättning.

Titta på vår jord. Vår jords natur är rik och mångsidig. Vissa rikedomar finns på jordens yta, andra är gömda djupt i jorden. (bilder 1, 2, 3).

Vilka knepiga hemligheter
Tina vanliga föremål:
Mineraler glittrar i saltkaret!
Snöflingor är kristaller!
Folien som gömde godiset -
Metallen är densamma som i raketer.
Den döljer sin enkla lera,
Syster till safir och rubin!
Och om du snubblar på en sten,
Tro inte att det är kullerstenens fel
Och så den allsmäktige naturen
Du halkade rasen!

Vad tror du, vilka rikedomar och hemligheter kommer att diskuteras idag?

Läs ämnet för lektionen. "Mineraler" (bild 4).

Vilka problem behöver vi lösa i detta ämne? Vilka frågor ställer vi oss själva?

(Vilka mineraler känner vi till? Var finns de? Hur använder människor dem i sina liv? Hur ska mineraler skyddas? Hur bryts de?)

Vad är problemet i lektionen? ( Varför spelar mineraler en viktig roll i människors liv?)(bild 5).

Varför behöver vi veta detta?

Hur ska vi lära oss det okända om mineraler? Hur ska vi arbeta? ( arbeta i grupp).

Steg 3. Planerar sökandet efter en lösning.

Du placeras i grupper om 5 personer.

Vilket är det första steget, för att ett välkoordinerat arbete i grupp ska tas för att hitta svar på alla frågor som ställs? ( fördela roller i gruppen: arrangör, sekreterare, informanter).

Steg 4. Genomförande av planen.

Framarbete.

Studie. Vad är "användbara" och "fossiler" (bild 6).

Arbeta nu i grupp och försök definiera "Mineraler".

("Mineralresurser" är naturresurser som människor utvinner från jordens djup och dess yta och använder). (bild 7).

- Om vi ​​vet vad mineraler är, för att veta hur man använder dem, var man ska använda dem, vad tycker du mer att vi borde veta om dem? (egenskaper). (bild 8).

Varje mineral har en viss egenskap. Nu kommer vi att identifiera dessa egenskaper - utforska och gå in i tabellen. Kuvert nr 1.

Egenskaper hos mineraler.

namn

stat

Färg

Huvudfastighet

Var används

flytande; ljus; oljig

brun

brandfarlighet

Kol

Fast; tung

brandfarlighet

Väldigt hårt
tung

röd, grå, vit

styrka

konstruktion

Olja(bild 9). Studie. Visa lärarexperimenten och fyll i tabellen. Slutsats (bild 10).

Kol.

Utforska enligt plan (bild 11).

Plan för att studera kolets egenskaper.

1. Betrakta ett prov av stenkol. Bestäm dess färg. Har den glans?

2. Doppa biten i vattnet. Flyter den på ytan eller sjunker den?

3. Kör nageln över stenen.

    Om ett spår finns kvar, då är stenen mjuk;

    Om det kan repas med en nagel, så är det svårt;

    Om det inte finns några spår av en nagel är det väldigt svårt.

4. Kol är hårt, men låt oss säga sprött. Bevisa det! Hitta ett sätt att bevisa det.

5. Var används den och utifrån vilken egendom?

Jämför dessa två mineraler med hjälp av tabellen.

Plan för att studera granitens egenskaper(bild 12).

1. Titta på en bit granit genom ett förstoringsglas. Bestäm vilken färg och vad den består av? Fundera på hur frukt den ser ut och varför den kallas granit?

2. Bestäm lättare eller tyngre än vatten?

3. Jämför hårdheten hos granit och hårdheten hos kol, lämna repor på den med en nagel, spik.

4. Verifiera granitens speciella styrka. Svep över glaset med granit och kol. Vad kommer att lämna ett märke eller repa på glaset (kol eller granit)?

Slutsats enligt tabellen om granit.

Låt oss jämföra kol och granit enligt tabellen.

Fizminutka(bild 13).

Går längs stigen, går
Många stenar hittades.
Satt ner, samlade och gick vidare.
På banan, på banan
Hoppar på vänster fot
Och längs samma väg
Vi hoppar på höger ben.
Vi springer längs stigen, vi springer till gräsmattan.
På gräsmattan, på gräsmattan
Vi hoppar som kaniner.
Sluta! Låt oss vila lite!
Och vi ska gå till jobbet igen!”

Vi fortsätter att jobba. Vi har fortfarande mycket att lära.

Så, med kunskap om egenskaperna hos mineraler, vad kan vi nu lära oss? ( Var används det och hur får man det?

Steg 5 Läroboksarbete. Från 49-50.Bilaga: Kuvert nr 2.(se i slutet av artikeln)

Vilka tror du att geologer är?

Nu ska varje grupp vara prospekteringsgeologer. Du ska utforska och om några minuter berätta om sätten att bryta. Denna handledning hjälper dig kuvert nummer 2.

Varje geologisk grupp har sin egen uppgift. Du börjar din berättelse med orden: "Vi geologer har just återvänt från en expedition...." Det finns mer information som hjälper dig med din text. Använd henne.

Innan berättelserna, låt oss arbeta med begreppen: (bild 14).

Geologer - personer som är engagerade i studien och letar efter mineraler.

Födelseort - platser där mineraler finns i jordens djup och på dess yta.

Stenbrott - det här är ett dagbrott.

Gruvor - dessa är djupa brunnar.

(Barn läser förberedda meddelanden) (bild 15,16,17,18,19,20,21,22).

Nu, enligt dina berättelser, kommer vi att rita ett litet diagram - "spindel" (bild 23).

Varför behöver en person mineraler och var använder han dem?

Killar, två ovaler har inte studerats. För att studera dem, lyssna på meddelandena. (Barn pratar om salt och naturgas) (glid 24,25,26,27).

steg 6. Försiktig användning.

- Kan vår ekonomi klara sig utan naturresurser?

- Mineraler är källan till vårt liv.

Säg mig, vad händer om mineraler försvinner från vår jord?

Vad ska en person göra för att på ett bra sätt kunna utnyttja rikedomen av underjordiska förråd?

Steg 7. Slutsats(bild 28,29).

Mineraler är vår jords skatt. Därför, som alla andra skatter, måste de skyddas och skyddas. Reserverna av mineraler på jorden är inte oändliga. Det är nödvändigt att korrekt och noggrant behandla underjordiska rikedomar som inte kan återställas. Och hur ska vi använda dessa resurser försiktigt?

Steg 8. Reflexion(bild 30).

- Vilka uppgifter sattes i början av lektionen?

Hur tycker du, klarade vi uppgiften på lektionen?

Vad hjälpte oss i vårt arbete?

Vilka upptäckter gjorde du?

9:e etappen. Utvärdering av arbete.

Gruppbetyg.

10 steg. Läxa(bild 31)

Räck upp handen om du vill lära dig mer om mineraler efter lektionen och förbered ett meddelande.

Det finns många fler mineraler på jorden. Så jag föreslår att du förbereder ett meddelande om mineralet i Novosibirsk-regionen.

Om någon tycker att det är svårt, så föreslår jag att de barnen förbereder ett meddelande om vilken mineral som helst.

Lektionstillämpning. Kuvert.

Uppgift för grupp 1. Kol.

Kol kallas stenkol eftersom det är hårt och ansågs vara en sten länge. Men i själva verket bildades kol från gamla växter. Men så kom folk och såg dessa fyndigheter. Kol bryts på två sätt: öppen - brytning i ett stenbrott och stängd - brytning i gruvor.

Stenbrott - det här är ett dagbrott.

min - det här är en djup brunn.

Kol är ett av de viktigaste mineralerna. Han värmer upp huset, ger sin människovän medicin. Utan kol är det omöjligt att smälta metall, laga mat. Och från den förbereder de parfymer och olika luktande siraper..

Uppgift för grupp 2 .Olja.

Vårt land är mycket rikt på olja. Hittills har forskarna inte kommit till enighet om hur jag bildades. Många hävdar att de ämnen som en gång utgjorde alger, fisk och kräftdjur under hundratals miljoner år har förvandlats till olja. Det är nu omöjligt att klara sig utan olja i den moderna världen. Mer än tusen ämnen är gjorda av denna oljiga brunaktiga vätska. Till exempel den renaste bensinen för flyg och smörjoljor för bilar. Från olja erhålls parfymer, mediciner, fotografiska filmer, plast, som man kan bygga hus och tillverka bilar av.

För att utvinna olja byggs borriggar och borras djupa brunnar.

Gruppuppgift 3. Järnmalm.

Under lång tid har man letat efter fyndigheter av malmer som innehåller olika metaller. Järnhaltiga metallmalmer används för att smälta järn, gjutjärn och stål. Och från malmer av icke-järnmetaller - aluminium, koppar, zink, bly. Som regel tillverkas produkter inte av rena metaller, utan av legeringar. Det finns så många metallföremål runt omkring oss: saxar, skedar, krukor, hinkar .. och verktygsmaskiner på fabriken, flygplan och bilar, tåg på räls och själva rälsen. Allt detta från metaller! Och metallerna hämtas från malmer som bryts i naturen.

Uppgift för gruppen 4 . Byggmaterial. Sand, lera, kalksten.

Sand är en lös sten som består av de minsta partiklarna. Detta är en produkt av förstörelsen av hårda stenar. Oumbärlig vid glasproduktion, vägbyggen.

Lera är ett mycket använt byggmaterial. Tegel är gjord av lera. De gör även vackra porslins- och fajansfat. Lera bildas som ett resultat av vittring av olika stenar. I vatten blir det blött, blir trögflytande, plastigt.

Kalksten - ligger i marken i enorma lager. Vanlig sten av vit eller grå färg. Hela berg består ibland av det. Används i konstruktion. Krita skriv på tavlan. Vita väggar. Används vid byggande av hus.

Teknologi. 4:e klass. Lektionsplaner.

M.: 2016. - 288 sid.

Manualen presenterar lektionsutveckling för kursen "Teknik" för 4:e klass av utbildningsinstitutioner till läromedel för utbildningssystemen "Perspektiv", "School of Russia" och "Harmony", samt tematisk planering enligt de aktuella läroböckerna av systemet "Primary School of the XXI century", som motsvarar kraven i den federala statliga utbildningsstandarden för primär allmän utbildning. Publikationen vänder sig till grundskollärare vid utbildningsinstitutioner, utbildare av utökade daggrupper, studenter vid pedagogiska universitet och högskolor, studenter vid IPC.

Formatera: pdf

Storleken: 5,2 MB

Titta, ladda ner: drive.google

INNEHÅLL
Från författare 3
LEKTIONSUTVECKLING FÖR TMC "PERSPECTIVE" OCH "SCHOOL OF RUSSIA"
Tematisk planering 6
Introduktion till handledning 7
Lektion 1
Människan och jorden 13
Lektioner 2, 3. Vagnanläggning. Produkter "Undervagn (boggi)", "Karosseri", "Personbil" 14
Lektion 4 Produkt "Borrigg" 24
Lektion 5 Produkt "Malakitlåda" 31
Lektion 6, 7. Bilfabrik. Produkt "KAMAZ" 36
Lektion 8 Medaljprojekt. Sidor på myntprodukten 44
Lektion 9 Medaljprojekt. Produkt "Medalj" 50
Lektion 10, 11. Fajansfabrik. Produkter "Bas för en vas", "Vas" 53
Lektion 12 Produkt "Grytlapp" 61
Lektion 13 Produkter "Julleksak", "Fågel" 68
Lektion 14, 15. Skofabrik. Produkt "Modell av sommarskor för barn" 73
Lektioner 16, 1 7. Träbearbetningsproduktion. Produkt "Stegestöd för växter" 83
Lektion 18, 19 Produkter "Tårta "Potatis"", "Chokladkakor" 93
Lektion 20 Produkt "Bordslampa" 101
Lektion 21 Produkt "Abajour". Bordslampa 108
Lektion 2 2. Växthusekonomi. Produkt "Blommor till en skolrabatt" 114
Människan och vattnet 119
Lektion 23 Produkter "Filter för vattenrening", "Struemer" 120
Lektion 24 Repstege produkt 125
Lektion 25 Produkt "armband" 131
Människan och luften 136
Lektion 2 6. Flygplansbyggnad. Raketvetenskap. Produkt "Flygplan" 138
Lektion 2 7. Starta fordon. Produkt "Launcher" 144
Lektion 28 Produkt "Kite" 148
Person och information 152
Lektioner 2 9, 3 0. Publicering. Produkter "Titelsida", "Tabell" 154
Lektion 31 Praktiskt arbete "Innehåll" 162
Lektioner 3 2, 3 3. Bokbinderi. Produkten "En resenärs dagbok" 166
Lektion 34 Presentation av färdiga arbeten 168
LEKTIONSUTVECKLING OM UMK "HARMONY"
Tematisk planering 171
Från urminnes tider till nutid 172
Lektion 1. Introduktion. Keramik i världens folks kultur 173
Lektion 2
Lektioner 3, 4. Arkitektonisk keramik. Bricka. Dekorativa plattor. Kollektiv panel (modellering, målning) 181
Lektion 5, 6. Vävning av remsor av björkbark, flis, bast eller papper. Flätad ask 185
Lektioner 7, 8. Smycken i världens folks kultur. Att göra smycken baserade på traditionella kanoner för rytm och symmetri 192
Traditioner för mästare i produkter för semestern 198
Lektion 9 Tillverkning av formar genom korrugering 199
Lektion 10 Vikbart vykort 202
Lektion 11
Lektion 12
Lektion 13 Karnevalshattar (origami) 213
Lektion 14 Julpepparkakor enligt traditionella kanoner (modellering från saltdeg) 217
Lektioner 15, 16. Basrelief i ett dekorativt föremål. Designa och skulptera en dekorativ ram 223
Mästare och lärlingar. Vinterhandarbete 227
Lektion 17 De enklaste virktricken 227
Lektion 18, 19. De enklaste virkteknikerna. Stickpanel 232
Lektion 20
Lektioner 21, 2 2. Knapphål och dess användning i efterbehandlingsprodukter. Dekorativa fickor 239
Lektioner 2 3, 2 4. Kartongkant 242
Lektioner 2 5, 2 6. Inbunden 246
Varje företag har sina egna hemligheter 250
Lektion 27 Tekniker och teknologier för halmapplikation 250
Lektioner 2 8, 2 9. Vi ger människor vår kompetens. Halm- och trådleksaker 254
Lektioner 3 0, 31. Metall i mästarens händer. Folieprägling 257
Lektion 32 Forntida origami konst. Kusudama 261
Lektion 33 Forntida origami konst. Sanbo box 265
Lektion 34 Utställning av kreativa verk av studenter 269
APPAR
Tematisk planering för läromedel "Primary school of the XXI century" 271
Säkerhetsregler i tekniklektioner 276
Fysisk träningsprotokoll 278
Referenser 283

Kan det du ser kallas rikedom? Specificera vilken typ av rikedom och vem de tillhör?

Var finns dessa rikedomar?

Är det möjligt att hitta skatter bara på jordens yta?

- Vad kallar vi mineraler?

Lärarens budskap

Mineraler - mineralformationer av jordskorpan, vars sammansättning och egenskaper gör att de kan användas som råmaterial eller bränsle. Det finns fasta, flytande och gasformiga mineraler.

Mineraler finns i jordskorpan i form av ansamlingar, som är derasdeposition. Idag ska vi gå till en av depositionerna.

Mysterium.

- Vad lärde du dig om detta mineral under lektionerna från världen omkring dig?

Studentmeddelanden

    Olja bildades från resterna av växter och djur som levde för miljoner år sedan under jorden.

    Olja är en tjock oljig vätska. Hon har en stark lukt. När den kommer ner i vattnet sprider den en tunn hinna på ytan.

    Människor har känt till förekomsten av olja sedan urminnes tider. Ibland när man grävde en brunn, istället för vatten, kom en mörk oljig vätska med en stickande lukt ut ur marken - olja. Denna vätska hade en anmärkningsvärd egenskap - den brann vackert. Det hälldes i lampor, som användes i militära angelägenheter för att göra "eldiga pilar" och "eldgrytor", som användes för att smörja hjul och mekanismer. Det var fram till uppfinningen av motorn.

Lärarens budskap

Idag är olja ett av de viktigaste mineralerna för mänskligheten, som används för att producera bensin, fotogen, plast, färg, tyger, mediciner etc. Det anses vara"svart guld" , till ett pris som det inte är sämre än den gula metallen.

Övning 1.

- Människor av vilket yrke är engagerade i sökandet efter fyndigheter? (geologer )

- Hitta oljefält på kartan över Ryssland. (Sakhalin Island, Yamal-halvön, västra Sibirien)

– Vem ersätter geologerna? (borrare )

- Borrare byggerborriggar och borra djuptbrunnar . Brunnsborrning är en av huvudoperationerna inom oljeproduktion. Olja pumpas ut med speciella pumpar in ioljelagring, och sedan genomrörledning am, på specialfartyg -tankfartyg ah eller intank x den levereras tilloljeraffinaderier.

Uppgift 2.

Betrakta fotografierna och bestäm vilka tekniska operationer för utvinning och transport av olja som är avbildade på dem?

Uppgift 3.

- Överväg noga utformningen av borriggen. En borrigg är en struktur ovanför en brunn, utformad för att sänka och höja borrverktyg, instrument, rör.Till sin form ser den ut som en pyramid, ibland så hög som en byggnad på 13-14 våningar. Den har 4 ben, på vilka tre plattformar är fästa. För större styrka fästs benen ihop med specialstavar. Detaljer om borriggen är gjorda av rör, när de är monterade är de anslutna med bultar.

Uppgift 4.

-Vilket är det bästa materialet för att skapa en modell av en oljerigg? Varför? Vad ska tornet vara? (stabil, mobil, stark)

Uppgift 5.

Vilken arbetsform kommer du att välja? Varför? Fördela ansvar.

Uppgift 6.

- Tänk på modellen av borriggen. Bestäm vilka delar av designern som behövs i dess tillverkning, välj dessa delar. Plocka fram verktygen du behöver för att montera modellen.

Uppgift 7.

- Självständigt upprättande av en arbetsplan utifrån en ritning. Produktmontering.

Uppgift 8.

Diagnostik av kvaliteten på att bemästra ämnet

    Lägg till förslag:

Svart guld är …………………………………………………. .

En borrigg är en struktur ovanför …………………………., avsedd för …………………………………………………………..

2. Rita en symbol som indikerar olja på kartan.

    Identifiera och understryka namnen på yrken för personer som är involverade i oljeproduktion:

Gruvarbetare Geolog Borrare Farmaceut

    Bestäm sekvensen för utvinning och transport av olja:

Borrning av brunnar;

Sök efter oljefält;

transport av olja genom rörledningar;

beredning av fyndigheter för utveckling.