Сурет бойынша №3 практикалық жұмыс. Сызу бойынша практикалық және графикалық жұмыс. «Сызу арқылы модельдеу»

  • ПЛАСТИЦИН
  • ҚАҒАЗ
  • ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
  • МОДЕЛЬДЕУ
  • ГРАФИКАЛЫҚ ДАЙЫНДАУ
  • БІРІНШІ ЖЫЛ
  • ЖОСПАР-ЖИНАҚ
  • СУРЕТ
  • ОҚУШЫЛАР
  • СЫМ
  • СУРЕТ

Мақалада мектеп оқушыларын сурет салуға үйретудің бірінші курсында «Сызуды оқитын оқушылармен жұмыс істеу үшін №3 тәжірибелік жұмыс. Сызба бойынша модельдеу» тақырыбында мектептегі он бірінші сызу сабағының контурлық жоспарын құрудың мысалы келтірілген. бірінші жылы екі жылдық графикалық оқу бағдарламасы бойынша оқу-әдістемелік құралдарды пайдалана отырып, А.Д. Ботвинников және оның авторлары осы мақаланың авторы әзірлеген сурет сабақтарының тақырыптық жоспарлауына сәйкес.

  • Мектеп оқушыларын «Масленица» ұлттық мерекесіне сабақ-экскурсияға тарту арқылы бейнелеу өнері мен сурет салуды кешенді оқыту
  • Мектеп оқушыларын сурет сабағында кесіндіні, бұрышты, шеңберді тең бөліктерге бөлуге үйрету
  • Математика сабағында және сыныптан тыс жұмыстардағы дамытушылық тапсырмалар
  • Қашықтықтан оқыту жүйесі үшін «Математикалық әдістер және жобаларды басқару құралдары» пәнін әзірлеу
  • «Жобаларды басқарудың математикалық әдістері мен құралдары» оқу пәнінің мазмұнын таңдау.

Мектеп оқушыларына графикалық оқытудың бірінші жылы үшін төменде келтірілген №11 сабақ жоспарының ықтимал нұсқасы біз бұрын жариялаған сурет сабақтарының тақырыптық жоспарлауына сәйкес әзірленді. Бұл ретте сурет салуға арналған оқу-әдістемелік жинақтың (ТМК) классикалық оқу құралдары пайдаланылды: бағдарлама, оқулық, жұмыс дәптері, оқытушыға арналған оқу-әдістемелік құралдар А.Д. Ботвинников және оның авторлары, сондай-ақ басқа оқу әдебиеттері.

Сызу бойынша оқу-тәрбие жұмысын жоспарлаудың және мұғалімді кеңейтілген түрде сабаққа дайындаудың теориялық негізін біз жеке басылымда ұсындық. Мектеп оқушыларына графикалық оқытудың бірінші жылына No 1 - 6, 14, 25 сурет сабақтарының контурлық жоспарларының үлгілері берілді. Сондай-ақ жеке журналда мектеп оқушыларын сурет салуға үйретудің екінші жылындағы № 5 сабақ жоспарының үлгісі жоспарланған немесе өткізілген сабақты талдау үлгісімен берілген.

No11 сурет сабағының конспектісі (бірінші оқу жылы)

Сабақтың тақырыбы.Практикалық жұмыс №3. Сызба бойынша модельдеу.

Сабақтың мақсаттары:

  1. Тәрбиелік.
    • Мектеп оқушыларының бойында модельдеу ұғымын қалыптастыру.
    • Оқушылардың сызбаларды оқу дағдыларын, сызба бойынша сымнан, қатырма қағаздан, пластилиннен қарапайым үлгілер жасай білу дағдыларын дамытуға ықпал ету.
    • Мектеп оқушыларының өткен сабақта алған білімдері мен дағдыларын теориялық материалды қайталау және No3 «Сызба бойынша модельдеу» практикалық жұмысын орындау арқылы бекіту.
    • Мектеп оқушыларының практикалық іс-әрекеті барысында оқу-анықтамалық материалдармен жұмыс істеу дағдылары мен дағдыларын одан әрі дамыту.
  2. Тәрбиелік.
    • Тапсырмаларды орындау барысында студенттердің өз бетімен жұмыс істеу және өзін-өзі бақылау дағдыларын дамытуға ықпал ету.
    • Сызба бойынша сымнан, қатырма қағаздан, пластилиннен заттарды жасау барысында оқушыларды шыдамдылыққа, ұқыптылыққа, зейінділікке, табандылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеуге үлес қосу.
  3. Даму.
    • Мектеп оқушыларының сызбалар бойынша макеттер жасауда көздің, көру есте сақтауының, кеңістік бейнелеуінің, қолының ұсақ моторикасының дамуына ықпал ету.

Оқыту құралдары, сурет салу құралдары, керек-жарақтар мен материалдар.

Мұғалім үшін -оқулық; үлгілерді сызбалары бойынша дайындаудың негізгі әдістерін көрсетуге мүмкіндік беретін оқу кестелері, экрандық құралдар; тапсырмалар жиынтығы; сымнан, картоннан және пластилиннен жасалған демонстрациялық үлгілер, тақтада жұмыс істеуге арналған бор.

Студенттер үшін -оқулық, оқушы дәптері, жұмыс дәптері, сурет салу құралдары мен керек-жарақтары, қайшы, кеңсе пышағы, картон және жұмсақ сым кесектері, пластилин.

Сабақтың түрі.Білік пен дағдыны бекіту сабағы.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру бөлімі - 2 минут.

  • Сәлем.
  • Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
  • Жолсеріктерді анықтау немесе тағайындау. Қызметкерлерге өз міндеттерін еске түсіру.
  • Мұғалімнің сынып журналын толтыруы (сабақтан кейін болуы мүмкін).
  • Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Студенттерді осы сабақта жұмыс істеу үшін сынып қорынан оқу құралдарымен, сызу құралдарымен, керек-жарақтармен және материалдармен қамтамасыз ету.

2. Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен міндеттерін хабарлау; мектеп оқушыларының оқу әрекетін мотивациялау – 3 мин.

2.1. Тақтаның жоғарғы сол жақ бөлігіне мұғалім сабақтың күнін және оның реттік №11 санын сызба шрифтімен алдын ала бормен жазады.Тақтаның жоғарғы ортаңғы бөлігінде сабақтың тақырыбын көрсетеді: « Практикалық жұмыс No3. Сызба бойынша модельдеу». Тақтаның жоғарғы оң жақ бұрышында үй тапсырмасы көрсетіледі: Сабақтағы №3 практикалық жұмысты аяқтауға үлгермегендер үшін оны үйде аяқтап, тексеру үшін мұғалімге жеткізу үшін келесі сабаққа әкеліңіз.

Оқушылардың назарын тақтаға аудара отырып, мұғалім не жазылғанын дауыстап айтады және алған ақпаратты оқушы дәптерлеріне жазып алуды тапсырады.

  • Модельдеу ұғымын түсіну.
  • Сызбалар бойынша макеттер жасау барысында сызбаларды оқу дағдылары мен дағдыларын дамыту.
  • Түрлері туралы теориялық материалды қайталау және бекіту және No3 «Сызба бойынша модельдеу» практикалық жұмысын орындау арқылы өткен сабақта алған білімдерін бекіту.
  • Әр түрлі материалдардан: сымнан, картоннан және пластмассадан үлгілер жасауда көзді, көру жадысын, кеңістікті бейнелеуді, қолдың ұсақ моторикасын одан әрі дамыту.

2.3. Мектеп оқушыларының оқу іс-әрекетін ынталандыра отырып, мұғалім бүгінгі таңда олардың бұрын оқылған теориялық материалды қаншалықты меңгергенін және бұл білімді модельдеу – сызбалары бойынша объектілерді жасауда толық пайдалана алатынын өздері тексеру маңызды екенін хабарлайды. . Студенттер бұл сабақтың материалдары ересек жаста халық шаруашылығының әртүрлі салаларында сызу және графикалық құжаттамамен байланысты жұмыс істегенде, мысалы, сәндік-қолданбалы өнерде, ағаш және ағаш ұстасында, сәулет және құрылыс құрылысында пайдалы болатынын біледі. басқа құрылымдарда, машина жасау және авиациялық зауыттардың конструкторлық бюролары мен шеберханаларында, жиһаз фабрикаларында және балалар ағаш ойыншықтары фабрикаларында және т.б., ал мектепте - сызуды одан әрі оқу барысында сызбаларды оқу және орындау кезінде, оқушылар жүйеде қосымша білім беру - әртүрлі жабдықтарды модельдеу кезінде: ұшақтарды, қайықтарды және басқа объектілерді.

Мектеп оқушыларының оқу іс-әрекетіне қосымша мотивация ретінде мұғалім әр оқушының объектілерді модельдеудегі практикалық жұмысы бағаланатынын, бағалау сынып журналына жазылатынын хабарлайды.

3. Практикалық жұмыстың мазмұнымен танысу- 8 мин.

3.1. Сабақтың бұл кезеңінің басында мұғалім оқушыларды «Модельдеу» ұғымымен таныстырып, оның анықтамасын дәптерлеріне жазып алуға шақырады. Модельдеу -

1-кесте. Сызба бойынша үлгіні орындау реттілігі

3.2. Содан кейін мектеп оқушыларының модельдеу саласындағы ой-өрісін кеңейту мақсатында интернет-ресурс материалдарын пайдалана отырып, мұғалім қосымша хабарлайды. архитектуралық дизайнда әзірленіп жатқан объектінің демонстрациялық моделін жасау процесі макет деп аталады, ал алынған үлгілер макет болып табылады .

Мектеп оқушыларына макеттерді қағаздан, картоннан, металдан, ағаштан, саз балшықтан, пластилиннен, пенопласттан және басқа материалдардан жасауға болатынын хабарлау керек. Модельдеу кезінде жалпы үлгінің және оның бөліктерінің өлшемін пропорционалды түрде үлкейтуге немесе азайтуға рұқсат етіледі.

Сабақтағы жігіттер өндірістік тәжірибеде макеттер берілген шарттар бойынша сызбалар, көрнекі бейнелер бойынша жасалатынын біледі.

Мұғалім оқушыларға сызба арқылы модельдеу бейнелерді оқу процесіне негізделгенін түсіндіреді. Алдымен сызба бойынша бейнеленген заттың пішіні көрсетіледі. Содан кейін материалды және сәйкес дайындаманы таңдаңыз. Дайындамада белгілеуді орындаңыз. Осыдан кейін үлгіні дайындаудың әртүрлі технологиялық операциялары орындалады (жабыстыру, майыстыру, кесу және т.б.).

3.4. Мұғалім оқушыларды оқулықтың 44 - 45 беттерін ашуға және өзі өңдеген тапсырмаларды экранға проекциялау кезінде No3 «Сызба бойынша модельдеу» практикалық жұмыс тапсырмаларының мәтіндерін оқуға шақырады ( күріш. он төрт) және студенттерді практикалық жұмыстың мазмұнымен жан-жақты таныстырады:

Күріш. бір. күріш. 57]

2-сурет. Сымды модельдеу тапсырмаларын шешуді жеңілдететін көмекші кескіндер ( күріш. бір)

Күріш. 3. No3 «Сызба бойынша модельдеу» практикалық жұмыстың тапсырмалары

Күріш. төрт. No3 «Сызба бойынша модельдеу» практикалық жұмысының қосымша тапсырмалары студенттердің өз қалауы бойынша орындауы

4. Жұмысты сәтті аяқтауға қажетті негізгі теориялық ережелерді, ережелерді, іс-әрекет әдістерін қайталау – 5 мин.

4.1. Фронтальды сауалнама әдісін қолдана отырып, мұғалім оқушылармен бұрын өткен тақырыпты қайталайды «Сызбадағы көріністердің орналасуы. Жергілікті көріністер. Оқушыларға оқулықта берілген сұрақтарға жауап беру ұсынылады:

  1. Түрді анықтаңыз. ( Көрініс - бұл бақылаушыға қараған объект бетінің көрінетін бөлігінің кескіні.).
  2. Сызбада көріністер қалай орналасады? ( Алдыңғы көрініс фронталь проекциялық жазықтықта орналасқан, үстіңгі көрініс көлденең проекциялық жазықтықта алдыңғы көріністің астындағы проекциялық қатынаста, ал сол жақ көрініс профильдік жазықтықта, сызбаның оң жағында орналасқан. алдыңғы көрініс бір деңгейде – проекциялық қатынаста.
  3. Қандай түрі негізгі деп аталады және неге? ( Сызбадағы негізгі көрініс алдыңғы көрініс деп аталады, өйткені. ол нысанның пішіні мен өлшемі туралы толық түсінік береді).
  4. Қандай түрді жергілікті деп атайды? ( Заттың бетіндегі бөлек, шектелген жердің бейнесі жергілікті көрініс деп аталады).
  5. Жергілікті көріністің мақсаты қандай? ( Бөлшектің жеке элементтерінің пішіні мен өлшемдерін көрсету қажет болғанда қолданылады).
  6. Жергілікті көріністі пайдалану не береді? ( Графикалық жұмыс көлемін азайтуға, сызу өрісіндегі орынды үнемдеуге мүмкіндік береді).

4.2. Содан кейін мұғалім мектеп оқушыларының жаңа тақырып бойынша білімдерін бекітеді, осыған байланысты келесі сұрақтарға жауап беруге шақырады:

  1. Модельдеу дегеніміз не? ( Модельдеу Бұл сызба бойынша объектінің моделін жасау процесі.)
  2. Модельдерді қандай материалдан жасауға болады? ( Қағаздан, картоннан, металлдан, ағаштан, саздан, пластилиннен, көбіктен және басқа материалдардан).
  3. Модельдеу кезінде жалпы үлгіні және оның бөліктерін пропорционалды түрде үлкейтуге немесе кішірейтуге рұқсат етіле ме? ( Рұқсат).
  4. Модель жасаудағы қадамдарды тізіп көрсетіңіз. ( 1 - сызбаны оқу және заттардың пішінін көрсету, 2 - материал мен дайындаманы таңдау, 3 - дайындаманы таңбалау, 4 - үлгіні дайындаудың технологиялық операцияларын орындау (бүгу, кесу, қалыптау және т.б.)).

5. Студенттермен тәжірибелік жұмыс жоспары мен өзін-өзі бақылау жоспарын талқылау- 5 минут.

5.1. Мұғалім оқулықтарды тақтаға іледі 1, 2 - 4 кестелерүлгі тапсырмаларды қамтитын . Олардың көмегімен және демонстрациялық модельдер арқылы оқушылар мен мұғалім тапсырмаларды қалай орындау керектігін тағы бір рет талқылайды.

2-кесте. Сым үлгісін жасау реті

3-кесте Картоннан үлгі жасау реті

4-кесте Пластилиннен үлгіні жасау реті

Картоннан үлгі жасау үшін алдымен оны қиып алу керек. Бөлшектің суретіне сәйкес дайындаманың өлшемдерін анықтаңыз (мақалада, суретті қараңыз). күріш. 3, қойындысы. 1 және 3). Қиылған жерлерді белгілеңіз (контур). Оларды белгіленген питомник бойымен кесіңіз. Кесілген бөліктерді алып тастаңыз және сызбаға сәйкес үлгіні бүгіңіз. Картонның иілгеннен кейін түзетілуін болдырмау үшін иілудің сыртқы жағына өткір затпен сызық сызыңыз ( қойындысы. 1, екінші баған; қойындысы. 3).

Модельдеу үшін сым жұмсақ, ерікті ұзындықта қолданылуы керек (мақалада, суретті қараңыз). күріш. бір және 2; қойындысы. 1, бірінші баған; қойындысы. 2).

Көмегімен қойындысы. 1 (үшінші баған) және 4мектеп оқушылары пластилиннен макет жасау ретімен танысады. Бұл ретте мұғалім балаларға пластилинді кеңсе пышақпен кесудің қауіпсіз жолдарын көрсетеді.

5.2. Мектеп оқушылары қарап отыр қойындысы. бірмұғаліммен және пайдалану қойындысы. 2 - 4, соңында осы сабақта практикалық жұмысты орындау жоспары ретінде сызба бойынша үлгіні жасау ретін есте сақтаңыз:

  1. Сызбаны оқу және заттың бейнесінің пішінін ұсыну.
  2. Материалды және сәйкес дайындаманы таңдау.
  3. Дайындамаға таңбалауды орындаңыз.
  4. Модельді дайындау үшін әртүрлі технологиялық операцияларды орындау.

5.3. Содан кейін мұғалім өткір және кескіш құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізеді.

6. Мектеп оқушыларының өзіндік жұмысы. Дифференциалды студенттік көмек – 20 минут.

Сабақтың бұл кезеңінде оқушылар сызбалары бойынша сымнан және картоннан макет жасау бойынша практикалық жұмыстарды орындауға кіріседі ( күріш. 13). Екі міндетті тапсырманы орындағандар үшін мұғалім студенттерге пластилиннен модельдеу үшін қосымша үшінші тапсырманы орындауды ұсынады ( күріш. төрт) немесе тапсырма карталарына арналған картон және сым.

Оқушыларға сараланған көмек мұғалімнің олардың жас ерекшеліктері мен оқу-танымдық қабілеттерін ескере отырып, күрделілігі әртүрлі деңгейлі сараланған тапсырмалар карточкаларын бере алуында. Бұл жағдайда мұғалім әртүрлі авторлардың модельдеу үшін тапсырмалар карталарын пайдалана алады, мысалы, Е.А. Василенко мен Е.Т. Жукова.

7. Сабақты қорытындылау - 2 минут.

  • оқушылардан сабақта кездескен қиындықтарды атауды сұрайды, содан кейін олардың сабақтағы оқу әрекетіне жалпы сипаттама береді; сонымен бірге сабақтың мақсатына жету, анықталған кемшіліктер мен оларды жою жолдары туралы хабарлайды;
  • ұжымдық және жеке жұмыстың нәтижелерін объективті бағалайды; сынып журналына және оқушылардың күнделіктеріне баға қояды;
  • сабақта жұмысты аяқтауға үлгермегендерді үйде аяқтауға және келесі сабаққа әкелуге шақырады;
  • кезекшілерге өз міндеттерін еске салады: сабақтан шақырылғаннан кейін сыныпта қалып, ретке келтіру, мұғалімге басқа да қажетті көмек көрсету;
  • оқушыларға оқу, танымдық және практикалық әрекеттері үшін алғыс айтып, сабақты аяқтайды.

Әдебиеттер тізімі

  1. Сурет, 7 - 8 сыныптар (авторлары: А.Д. Ботвинников, И.С. Вышнепольский, В.А. Гервер, М.М. Селиверстов: бас редактор В.А. Гервер) // Оқу орындарының сурет салуға арналған бағдарламалары : Бағдарламалар жинағы / Құраст.: В.В. Степакова және Л.Е. Самоволнов. – М.: Ағарту, 2000. – 76 б. - С.51 - 60.
  2. Ботвинников, А.Д. Сурет: 9 сынып: оқу орындарына арналған оқулық / А.Д.Ботвинников, В.Н. Виноградов, И.С. Вышнепольский. - 4-бас., қайта қаралған. - М.: АСТ: Астрель, 2014. - 221, б.: ауру.
  3. Вышнепольский, В.И. Жұмыс дәптері: «Сызу. 9-сынып «А.Д. Ботвинникова, В.Н. Виноградова, И.С. Вышнепольский: 9 сынып / В.И. Вышнепольский. - М.: АСТ: Астрель, 2014. - 79, б.: ауру.
  4. Ботвинников А.Д. Сурет салу бойынша әдістемелік құрал: Оқулыққа А.Д. Ботвинников және т.б.«Сызба құрастыру». 7-8 сыныптар» / А.Д. Ботвинников, В.Н.Виноградов, И.С.Вышнепольский және т.б. - М.: «Астрель» баспасы» ЖШҚ: «АСТ баспасы» ЖШҚ, 2003. - 159, б.: ил.
  5. Виноградов В.Н. Сурет бойынша тақырыптық және сабақты жоспарлау: Оқулыққа А.Д. Ботвинникова, В.Н. Виноградова, И.С. Вышнепольский «Сызба жасау»: 7 - 8 ұяшықтар үшін: әдістеме бойынша нұсқаулық / В.Н. Виноградов. - М.: ЕМТИХАН, 2006. - 159, б. - (Оқу-әдістемелік жинақ).
  6. Василенко Е.А., Жукова Е.Т. 6-сыныпқа арналған тапсырмалар картасын салу: Мұғалімге арналған нұсқаулық. – М.: Ағартушылық, 1998. – 208 б.: сырқат.
  7. Михайлов Н.Г. Сурет сабағын тақырыптық жоспарлау: әдістеме. мұғалімдерге арналған оқу құралы / Н.Г. Михайлов; Померания мемлекеті un-t im. М.В. Ломоносов. - 3-бас., қайта қаралған. және қосымша - Архангельск: Помор университеті, 2009. - 32 б.
  8. Михайлов Н.Г. Мектеп оқушыларын сурет салуға үйретудің бірінші жылының сабақтары: бағдарламаның тақырыптық жоспары және оқулық А.Д. Ботвинникова және т.б. // Басымды ғылыми бағыттар: теориядан практикаға. - 2014. - No 13. - 35-43 б.
  9. Михайлов Н.Г. Мектеп оқушыларына сурет салуды оқытудың екінші курсының сабақтары: бағдарлама мен оқулықтың тақырыптық жоспары А.Д. Ботвинникова және т.б. // Жоғары мектеп ғылымының жетістіктері. - 2014. - No 12. - 35-41 б.
  10. Михайлов Н.Г. Мектептегі сызу сабағын жоспарлауға арналған әдістемелік ұсыныстар // Қазіргі білім беру жүйесі: өткеннің тәжірибесі – болашаққа көзқарас. - 2014. - No 3. - 140-146-б.
  11. Михайлов Н.Г. Мектеп оқушыларына графикалық оқытудың бірінші курсында кіріспе сурет сабағын жоспарлау // Ғылым мен тәжірибедегі жаңа сөз: зерттеу нәтижелерінің гипотезалары және апробациясы. - 2014. - No 13. - 33-б. - 43.
  12. Михайлов Н.Г. Мектептегі сурет: Сабақтың конспектісі «ГОСТ ЭСКД түсінігі. Сызбаның форматтары, жақтауы және тақырып блогы. Сызу сызықтары» // Ресейдегі білім беруді дамыту мәселелері мен перспективалары. - 2014. - No 30. - 48-56 б.
  13. Михайлов Н.Г. Мектептегі сурет: сабақтың конспектісі «Сурет шрифті туралы ақпарат. Сызбалардағы әріптер, сандар және белгілер» // Новый взгляд. Халықаралық ғылыми бюллетень. - 2014. - No 5. - 70-80-б.
  14. Михайлов Н.Г. Мектеп оқушыларын сурет салуға үйретудің бірінші курсында No1 «Сызу сызықтары» графикалық жұмысын ұйымдастыру // Ғылым және қазіргі заман – 2014. – 2014. – No33. – Б.80 – 86.
  15. Михайлов Н.Г. «Өлшемдерді қолдану туралы негізгі ақпарат» тақырыбына сурет сабағын жоспарлау. Шкаланың қолданылуы және белгіленуі « мектеп оқушыларын графикалық оқытудың бірінші жылында // Ғылым мен практикадағы жаңа сөз: зерттеу нәтижелерінің гипотезалары және апробациясы. - 2014. - No 14. - С. 69 - 79.
  16. Михайлов Н.Г. Мектеп оқушыларын сурет салуға үйретудің бірінші курсында No2 «Тегіс» детальдің суретін салу» графикалық жұмысын ұйымдастыру // Психология және педагогика: практикалық қолдану әдістері мен мәселелері. - 2015. - No 44. - 165-173 б.
  17. Михайлов Н.Г. Мектеп оқушыларына сурет сабағында «Цилиндрлік элементтері бар шеңберлер мен заттардың аксонометриялық проекциялары» тақырыбын оқыту // Психология және педагогика: практикалық қолдану әдістері мен мәселелері. - 2014. - No 40. - 80-103 б.
  18. Михайлов Н.Г.) - 2016 ж. - No 43; URL: http://site/article/5108
  19. Михайлов Н.Г., Емелов К.П. Мектептегі сызба: «Қима ұғымы, қиық пен кесіндінің ұқсастығы мен айырмашылығы, жай кесінділер» Сабақтың жоспары // Іргелі және қолданбалы зерттеулер: мәселелер мен нәтижелер. - 2014. - No 14. - С. 29 - 43.
  20. Чепаев Д.И. Оқулыққа 7-8 сыныптарға арналған сурет бойынша үй тапсырмасы А.Д. Ботвинников «Сызба жасау. Прок. 7-8 ұяшық үшін. жалпы білім беру мекемелер»: Оқу-әдістемелік құрал / И.Д.Чепаев. - М.: Емтихан, 2005. - 96 б. - («Решебник» сериясы).
  21. Cherch.ru/graficheskoe_otobrazhenie/modelirovanie.
  22. Сурет: Проц. орт. жалпы білім беру мектептер / А.Д. Ботвинников, В.Н. Виноградов, И.С. Вышнепольский, С.И. Дембинский; Ред. В.Н. Виноградов. - 3-ші басылым. – М.: Ағарту, 1984. – 240 б.: сырқат.
  23. Севастопольский Н.О. Сурет сабағы: (Жұмыс тәжірибесінен). Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. – М.: Ағарту, 1981. – 160 б.: тозақ.

а) Берілген екіге сәйкес үшінші типті құрылыс.

Екі деректерге сәйкес бөліктің үшінші көрінісін құрастырыңыз, өлшемдерін орнатыңыз және аксонометриялық проекцияда бөліктің көрнекі көрінісін жасаңыз. Тапсырманы 6 кестеден алыңыз. Тапсырма үлгісі (5.19-сурет).

Нұсқаулар.

1. Сызбаны орындау көріністердің симметрия осьтерін салудан басталады. Көріністер арасындағы қашықтық, сонымен қатар көріністер мен сызбаның жақтауы арасындағы қашықтық алынады: 30-40 мм. Негізгі көрініс пен үстіңгі көрініс салынған.Екі салынған көрініс үшінші көріністі – сол жақ көріністі салу үшін қолданылады. Бұл көрініс басқа екі проекция берілген нүктелердің үшінші проекцияларын салу ережелеріне сәйкес сызылады (5.4-сурет А нүктесін қараңыз). Күрделі пішіннің бөлігін проекциялау кезінде барлық үш кескінді бір уақытта салу қажет. Осы тапсырмадағы үшінші көріністі құрастыру кезінде, сондай-ақ кейінгілерде проекция осьтерін салуға болмайды, бірақ «осьсіз» проекциялық жүйені қолданыңыз. Координаталық жазықтық үшін координаталар өлшенетін беттердің бірін алуға болады (5.5-сурет, P жазықтығы). Мысалы, А нүктесі үшін горизонталь проекциядағы кесіндіні өлшеп, Y координатасын өрнектеп, оны профиль проекциясына көшіреміз, А 3 профиль проекциясын аламыз. Координаталық жазықтық ретінде ізі горизонталь және профиль проекцияларының осьтік сызығымен сәйкес келетін симметрияның R жазықтығын да алуға болады және одан Y C, Y A координаталарын санауға болады, суретте көрсетілген. 5.5, А және С нүктелері үшін.

Күріш. 5.4 сур. 5.5

2. Әрбір бөлшек, қаншалықты күрделі болса да, әрқашан бірнеше геометриялық денелерге: призмаға, пирамидаға, цилиндрге, конусқа, шарға және т.б. Бөлшектің проекциясы осы геометриялық денелердің проекциясына келтіріледі.

3. Объектілердің өлшемдерін сол жақтағы көріністі құрастырғаннан кейін ғана қолдану керек, өйткені көп жағдайда өлшемдердің бір бөлігін дәл осы көріністе қолданған жөн.

4. Технологияда бұйымдарды немесе олардың құрамдас бөліктерін көрнекі түрде көрсету үшін аксонометриялық проекциялар қолданылады. Сызба геометрия курсында алдымен «Аксонометриялық проекциялар» тарауын оқып шығу ұсынылады.

Тік бұрышты аксонометриялық проекция үшін бұрмалану коэффициенттерінің (көрсеткіштерінің) квадраттарының қосындысы 2-ге тең, яғни.

k 2 + m 2 + n 2 \u003d 2,

мұндағы k, m, n – осьтер бойынша бұрмалану коэффициенттері (көрсеткіштері). Изометриялық түрде

проекциялар, барлық үш бұрмалау коэффициенттері бір-біріне тең, яғни.

k=m=n=0,82

Тәжірибеде изометриялық проекцияны құрудың қарапайымдылығы үшін 0,82-ге тең бұрмалау коэффициенті (көрсеткіш) 1-ге тең төмендетілген бұрмалану коэффициентімен ауыстырылады, яғни. 1/0,82 = 1,22 есе үлкейтілген нысанның бейнесін салу. Изометриялық проекциядағы X, Y, Z осьтері өзара 120° бұрыш жасайды, ал Z осі горизонталь түзуге перпендикуляр бағытталған (5.6-сурет).



Диметриялық проекцияда екі бұрмалау коэффициенті бір-біріне тең, ал үшінші нақты жағдайда олардың 1/2 бөлігіне тең қабылданады, яғни,

k=n=0,94; және m \u003d 1/2 k \u003d 0,47

Іс жүзінде диметриялық проекцияны құрудың қарапайымдылығы үшін 0,94 және 0,47-ге тең бұрмалау коэффициенттері (көрсеткіштер) 1 және 0,5-ке тең төмендетілген бұрмалану коэффициентімен ауыстырылады, яғни. 1/0,94 = 1,06 есе үлкейтілген нысанның суретін салу. Тікбұрышты диметриядағы Z осі көлденең сызыққа перпендикуляр бағытталған, X осі 7°10 бұрышта, Y осі 41°25» бұрышта. tg 7°10" ≈ 1/8 және tg 41°25" ≈ 7/8 болғандықтан, бұл бұрыштарды суретте көрсетілгендей транспортирсіз салуға болады. 5.7. Тікбұрышты диметрияда табиғи өлшемдер X және Z осі бойымен, ал Y осі бойымен 0,5 азайту коэффициентімен салынады.

Шеңбердің аксонометриялық проекциясы әдетте эллипс болып табылады. Егер шеңбер проекция жазықтықтарының біріне параллель жазықтықта жатса, онда эллипстің кіші осі әрқашан бейнеленген шеңбер жазықтығына перпендикуляр осьтің аксонометриялық тікбұрышты проекциясына параллель болады, ал үлкен осі проекциялық жазықтықтың біріне параллель болады. эллипс әрқашан кішіге перпендикуляр болады.

Бұл тапсырмада бөліктің визуалды көрінісін изометриялық проекцияда орындау ұсынылады.

ә) Қарапайым кесу.

Екі дерек бойынша бөлшектің үшінші көрінісін тұрғызу, қарапайым қиықтарды (көлденең және тік жазықтықтар) орындау, өлшемдерді орнату, 1/4 бөлікті кесу арқылы аксонометриялық проекцияда бөлшектің визуалды бейнесін жасау. Тапсырманы 7-кестеден алыңыз. Тапсырма үлгісі (5.20-сурет).

А3 сызба парағында графикалық жұмысты орындау.

Нұсқаулар.

1. Тапсырманы орындау кезінде, егер бөлік симметриялы болса, онда көріністің жартысы мен кесіндінің жартысын бір суретте біріктіру қажет екеніне назар аударыңыз. Сонымен қатар, көзқараста көрсетпекөрінбейтін контур сызықтары. Сыртқы көрініс пен кесінді арасындағы шекара сызықшамен белгіленген симметрия осі болып табылады. Кескінді кесумәліметтер орналасқан тік симметрия осінен оңға қарай(Cурет 5.8), және симметрияның көлденең осінен - ​​төменнен(5.9, 5.10-сурет), қай проекциялық жазықтықта бейнеленгеніне қарамастан.

Күріш. 5.9 сур. 5.10

Егер заттың сыртқы контурына жататын жиектің проекциясы симметрия осіне түссе, онда суретте көрсетілгендей кесу орындалады. 5.11, ал егер объектінің ішкі контурына жататын жиек симметрия осіне түссе, онда суретте көрсетілгендей кесу орындалады. 5.12 яғни екі жағдайда да жиектің проекциясы сақталады. Бөлім мен көрініс арасындағы шекара тұтас толқынды сызық түрінде көрсетілген.

Күріш. 5.11 сур. 5.12

2. Симметриялық бөліктердің кескіндерінде ішкі құрылымды аксонометриялық проекцияда көрсету үшін бөліктің 1/4 бөлігін (ең жарықтандырылған және бақылаушыға ең жақын, 5.8-сурет) кесіңіз. Бұл кесу ортогональды проекциялардағы кесумен байланысты емес. Сонымен, мысалы, көлденең проекцияда (5.8-сурет) симметрия осьтері (тік және көлденең) кескінді төрттен төртке бөледі. Фронталь проекцияда кесіндіні жасағанда горизонталь проекцияның оң жақ төменгі ширегі, ал аксонометриялық кескінде модельдің төменгі сол жақ ширегі алынып тасталады. Ортогональды проекциялар бойынша бойлық кесіндіге түскен қатайтқыштар (5.8-сурет) аксонометрияда көлеңкеленген емес, көлеңкеленген.

3. Аксонометрияда төрттен бір бөлігін кесу арқылы модель құру күріш. 5.13. Жіңішке сызықтармен салынған модель Ox және Oy осьтері арқылы өтетін фронтальды және профильді жазықтықтармен ойша кесілген. Олардың арасына салынған модельдің төрттен бір бөлігі жойылады, модельдің ішкі құрылымы көрінеді. Модельді кесу, ұшақтар оның бетінде із қалдырады. Мұндай іздердің бірі фронтальда, екіншісі кесіндінің профильдік жазықтығында жатыр. Бұл іздердің әрқайсысы кесілген жазықтық модель беттерімен және цилиндрлік тесік бетімен қиылысатын сегменттерден тұратын тұйық сынық сызық болып табылады. Кесінді жазықтықта жатқан фигуралар аксонометриялық проекцияларда боялған. Суретте. 5.6 изометриялық проекцияда штрих сызықтарының бағытын көрсетеді, ал күріш. 5,7 – диметриялық проекцияда. Штрих сызықтары изометриялық проекцияда О нүктесінен Ox, Oy және Oz аксонометриялық осьтерінде бірдей сегменттерді кесіп тастайтын кесінділерге параллель қолданылады, ал диметриялық проекцияда Ox және Oz осьтерінде - бірдей сегменттер және бойынша. Oy осі – Ox немесе Oz осіндегі 0,5 сегменттерге тең сегмент.

4. Бұл тапсырмада диметриялық проекцияда бөліктің көрнекі көрінісін орындау ұсынылады.

5. Қиманың шынайы түрін анықтау кезінде сызба геометрия әдістерінің бірін қолдану қажет: айналу, туралау, жазықтық-параллельдік қозғалыс (осьтердің орнын көрсетпей айналу) немесе проекциялық жазықтықтарды өзгерту.

Суретте. 5.14 проекциялардың құрылысын және проекциялық жазықтықтарды өзгерту арқылы төртбұрышты призманың Г фронтальды проекциялық жазықтығы қимасының шынайы көрінісін береді. Қиманың фронталь проекциясы жазықтықтың ізімен сәйкес келетін сызық болады. Қиманың горизонталь проекциясын табу үшін призманың шеттерінің жазықтықпен қиылысу нүктелерін табамыз (А, В, С, D нүктелері), оларды қоса отырып, горизонталь проекциясы болатын жазық фигураны аламыз. A 1, B 1, C 1, D 1 болуы керек.

симметрия, оське параллель x 12, сонымен қатар жаңа оське параллель болады және одан тең қашықтықта болады б 1.Проекциялық жазықтықтардың жаңа жүйесінде нүктелердің симметрия осіне дейінгі арақашықтықтары бұрынғы жүйедегідей сақталады, сондықтан оларды табу үшін арақашықтықтарды шетке қоюға болады ( б 2) симметрия осінен. Алынған A 4 B 4 C 4 D 4 нүктелерін қоса отырып, берілген дененің G жазықтығы бойынша кесіндінің шынайы көрінісін аламыз.

Суретте. 5.16 Кесілген конустың қимасының шынайы көрінісін салу берілген. Эллипстің үлкен осі 1 және 2 нүктелермен анықталады, эллипстің кіші осі үлкен оське перпендикуляр және оның ортасынан өтеді, яғни. О нүктесі. Кіші ось конус табанының горизонталь жазықтығында жатыр және О нүктесі арқылы өтетін конус табанының шеңберінің хордасына тең.

Эллипс конустың негізімен секант жазықтығының қиылысуының түзу сызығымен шектеледі, яғни. 5 және 6 нүктелері арқылы өтетін түзу. 3 және 4 аралық нүктелер көлденең G жазықтығының көмегімен тұрғызылады. Суретте. 5.17 геометриялық денелерден тұратын бөліктің қимасының құрылысын береді: конус, цилиндр, призма.

Күріш. 5.16 Күріш. 5.17

в) Күрделі кесулер (күрделі сатылы кесу).

Екі дерек бойынша бөлшектің үшінші көрінісін тұрғызыңыз, көрсетілген күрделі қиықтарды жасаңыз, сызбада көрсетілген жазықтықпен қиғаш кесінді тұрғызыңыз, өлшемдерді орнатыңыз және аксонометриялық проекцияда бөлшектің көрнекі бейнесін жасаңыз (тік бұрышты изометрия немесе диметрия) . Тапсырманы 8 кестеден алыңыз. Тапсырма үлгісі (5.21-сурет). А3 сызбасының екі парағында графикалық жұмысты орындау.

Нұсқаулар.

1. Графикалық жұмысты орындау кезінде күрделі сатылы кесіндінің келесі ереже бойынша бейнеленуіне назар аудару қажет: секанттық жазықтықтар, бір жазықтыққа біріктірілген сияқты. Кесу жазықтықтарының арасындағы шекаралар көрсетілмеген және бұл қима симметрия осінің бойымен емес жасалған қарапайым кесінді сияқты сызылады.

2. Үшінші суреттің болмауына байланысты тапсырмадағы кейбір өлшемдер жеткілікті түрде дұрыс орналастырылмаған, сондықтан өлшемдер «Өлшемді анықтау» бөлімінде берілген нұсқауларға сәйкес қолданылуы керек және тапсырмадан көшірілмеуі керек. .

3. Суретте. 5.21. күрделі кесіндісі бар тікбұрышты изометриядағы бөліктің кескінін орындаудың мысалын көрсетеді.

г) Күрделі кесінділер (күрделі сынық).

Екі деректерге сәйкес бөліктің үшінші көрінісін құрастырыңыз, көрсетілген күрделі сынған кесуді орындаңыз және өлшемдерді орнатыңыз. Тапсырма 9 кестеден алынған. Тапсырма үлгісі (5.22-сурет).

А4 сызба парағында графикалық жұмысты орындау.

Нұсқаулар.

Суретте. 5.18 екі қиылысатын профильді проекциялаушы жазықтықпен алынған күрделі сынық қиманың кескінін көрсетеді. Объектіні көлбеу жазықтықтармен қиған кезде бұрмаланбаған пішінде кесінді алу үшін бұл жазықтықтар оларға тиесілі қима фигураларымен бірге жазықтықтардың қиылысу сызығының айналасында проекция жазықтығына параллель орынға бұрылады (суретте). 5.18 - алдыңғы проекция жазықтығына параллель позицияға). Күрделі сынық қиманың құрылысы проекциялық сызықтың айналасында айналу әдісіне негізделген (сызба геометрия курсын қараңыз). Бөлім жолында үзілістердің болуы күрделі қиманың графикалық дизайнына әсер етпейді - ол қарапайым кесінді ретінде сызылады.

Жеке тапсырмалардың нұсқалары. 6-кесте (Үшінші көріністің құрылысы).









Тапсырманы орындау мысалдары.



Күріш. 5.22

Жұмыс дәптері

Сызу пәнімен таныстыру

Бейнелер мен сызудың графикалық әдістерінің пайда болу тарихы

Ресейдегі сызбаларды «тартпалар» жасаған, бұл туралы Иван IV-тің «Пушкар орденінен» табуға болады.

Басқа суреттер - сызбалар құрылымның «құс көзқарасынан» көрінісі болды.

12 ғасырдың аяғында Ресейде ауқымды кескіндер енгізіліп, өлшемдері бекітіледі. 18 ғасырда орыс суретшілері мен Петр I патшаның өзі төртбұрышты проекциялар әдісін қолданып сызбалар жасады (әдістің негізін салушы француз математигі және инженері Гаспар Монж). I Петрдің бұйрығымен барлық техникалық оқу орындарында сызуды оқыту енгізілді.

Сызбаның бүкіл даму тарихы техникалық прогресспен тығыз байланысты. Қазіргі уақытта сызба ғылымдағы, техникадағы, өндірістегі, жобалаудағы, құрылыстағы іскерлік қарым-қатынастың негізгі құжатына айналды.

Графикалық тілдің негіздерін білмейінше машиналық сызбаны құру және тексеру мүмкін емес. Пәнді оқу барысында кіммен кездесесіз «Сурет салу»

Графикалық кескіндердің әртүрлілігі

Жаттығу:суреттердің атына қол қойыңыз.

ГОСТ туралы түсінік. Форматтар. Жақтау. Сызықтар салу.

1-жаттығу

№1 графикалық жұмыс

«Пішімдер. Жақтау. сызықтар салу»

Жұмыс үлгілері

No1 графикалық жұмысқа тест тапсырмалары



№1 нұсқа.

1. ГОСТ бойынша қандай белгілеу 210х297 форматқа ие?

а) A1; б) A2; в) А4?

2. Сызбадағы тұтас негізгі қалың сызық 0,8 мм болса, штрих-нүкте сызықтың қалыңдығы қандай болады?

а) 1мм: ә) 0,8 мм: в) 0,3 мм?

______________________________________________________________

№2 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

1. Сызбада негізгі жазу қай жерде орналасқан?

а) төменгі сол жақ бұрышта; б) төменгі оң жақ бұрышта; в) жоғарғы оң жақ бұрышта?

2. Осьтік және орталық сызықтар кескін контурынан қанша шығуы керек?

а) 3…5 мм; б) 5…10 мм4 б) 10…15 мм?

№3 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

1. ГОСТ А4 форматының қандай орналасуына рұқсат береді?

A) тік б) көлденең; в) тік және көлденең?

2. . Сызбадағы тұтас негізгі қалың сызық 1 мм болса, тұтас жіңішке сызықтың қалыңдығы қандай болады?

а) 0,3 мм: ә) 0,8 мм: б) 0,5 мм?

№4 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

1. Сызба жақтауы парақтың шеттерінен қандай қашықтықта сызылады?

а) сол, жоғарғы, оң және төменгі – әрқайсысы 5 мм; б) сол, жоғарғы және төменгі - әрқайсысы 10 мм, оң - 25 мм; в) сол жақ – 20 мм, жоғарғы, оң және төменгі – әрқайсысы 5 мм?

2. Сызбалардағы осьтік және орталық сызықтар түзудің қандай түріне жатады?

а) тұтас жіңішке сызық; б) штрих-нүктелі сызық; в) үзік сызық?

№5 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

1. А4 форматындағы ГОСТ бойынша қандай өлшемдер бар?

а) 297х210 мм; б) 297х420 мм; в) 594х841 мм?

2. Сызбаның сызықтық қалыңдығы қай сызыққа таңдалатынына байланысты:

а) нүктелі сызық; б) тұтас жіңішке сызық; в) тұтас негізгі қалың сызық?

Қаріптер (ГОСТ 2304-81)



Қаріп түрлері:

Қаріп өлшемдері:

Практикалық тапсырмалар:

Сызу қаріптерінің параметрлерін есептеу

Тест тапсырмалары

№1 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

Қаріп өлшемі үшін қандай мән алынады:

а) кіші әріптің биіктігі; б) бас әріптің биіктігі; в) сызықтар арасындағы саңылаулардың биіктігі?

№2 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

№5 рифттің бас әріпінің биіктігі қандай:

а) 10 мм; б) 7 мм; в) 5 мм; г) 3,5 мм?

№3 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

Шығыңқы элементтері бар кіші әріптердің биіктігі қандай c, e, b, r, f:

а) бас әріптің биіктігі; б) кіші әріптің биіктігі; в) бас әріптің биіктігінен үлкен?

№4 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

Бас әріп пен кіші әріптің айырмашылығы бар ма? A, E, T, G, I:

а) әртүрлі б) айырмашылығы жоқ; в) жеке элементтердің жазылуында ерекшеленеді?

№5 нұсқа.

Сұрақтарға дұрыс жауаптарды таңдап, астын сыз.

Сызба шрифтінің фигураларының биіктігі неге сәйкес келеді:

а) кіші әріптің биіктігі; б) бас әріптің биіктігі; в) бас әріптің жарты биіктігі?

Графикалық жұмыс №2

«Тегіс бөліктің суреті»

Карточкалар – тапсырмалар

1 опция

2-нұсқа

3 опция

4 опция

Геометриялық конструкциялар

Шеңберді 5 және 10 бөлікке бөлу

Шеңберді 4 және 8 бөлікке бөлу

Шеңберді 3,6 және 12 бөлікке бөлу

Кесінді 9 бөлікке бөлу

Материалды бекіту

Практикалық жұмыс:

Түрлері бойынша үшіншісін құрастырыңыз. Масштаб 1:1

№1 нұсқа

№2 нұсқа

№3 нұсқа

№4 нұсқа

Материалды бекіту

Жауаптарыңызды жұмыс дәптеріңізге жазыңыз:

№1 нұсқа

№2 нұсқа

№3 практикалық жұмыс

«Сызу арқылы модельдеу».

Жұмысқа арналған нұсқаулар

Картоннан үлгі жасау үшін алдымен оны қиып алу керек. Бөлшектің суреті бойынша дайындаманың өлшемдерін анықтаңыз (58-сурет). Қиылған жерлерді белгілеңіз (контур). Оларды белгіленген контур бойымен кесіңіз. Кесілген бөліктерді алып тастаңыз және сызбаға сәйкес үлгіні бүгіңіз. Картонның иілуден кейін түзетілуіне жол бермеу үшін иілудің сыртқы жағына өткір затпен сызық сызыңыз.

Модельдеу үшін сым жұмсақ, еркін ұзындығы (10 - 20 мм) болуы керек.

Материалды бекіту

№1 нұсқа №2 нұсқа

Материалды бекіту

Жұмыс дәптерінде бөлік сызбасын 3 көріністе салыңыз. Өлшемдерді қолдану.

№3 нұсқа №4 нұсқа

Материалды бекіту

Карточкамен жұмыс

Материалды бекіту

Карточкадағы тапсырманы орындау үшін түрлі-түсті қарындаштарды пайдаланыңыз.

Сома (жинақтау)

кесу

Бекіту тапсырмасы

сопақ -

Сопақ салу алгоритмі

1. Шаршының – ABCD ромбының изометриялық проекциясын тұрғызайық

2. Шеңбердің 1 2 3 4 шаршымен қиылысу нүктелерін белгіле

3. Ромбтың төбесінен (D) 4 (3) нүктесіне дейін түзу сызыңыз. D4 кесіндісін аламыз, ол R доғасының радиусына тең болады.

4. 3 және 4 нүктелерді қосатын доға саламыз.

5. В2 және АС кесіндісінің қиылысында О1 нүктесін аламыз.

D4 және АС кесіндісінің қиылысында О2 нүктесін аламыз.

6. Алынған O1 және O2 орталықтарынан 2 және 3, 4 және 1 нүктелерін қосатын R1 доғаларын саламыз.

Материалды бекіту

Бөлшектің техникалық сызбасын орындаңыз, оның екі көрінісі күріште келтірілген. 62

№9 графикалық жұмыс

Бөлшектердің эскизі және техникалық сызбасы

1. Не деп аталады эскиз?

Материалды бекіту

Жаттығуларға арналған тапсырмалар

№7 практикалық жұмыс

«Сызбаларды оқу»

Графикалық диктант

«Ауызша сипаттама бойынша бөлшектің сызбасы және техникалық сызбасы»

№1 нұсқа

Жақтауекі параллелепипедтің қосындысы болып табылады, олардың кішісі екінші параллелепипедтің жоғарғы табанының ортасында үлкен табанмен орналастырылған. Параллелепипедтердің орталықтары арқылы тігінен сатылы тесік өтеді.

Бөлшектің жалпы биіктігі 30 мм.

Төменгі параллелепипедтің биіктігі 10 мм, ұзындығы 70 мм, ені 50 мм.

Екінші параллелепипедтің ұзындығы 50 мм, ені 40 мм.

Тесіктің төменгі сатысының диаметрі 35 мм, биіктігі 10 мм; екінші сатының диаметрі 20 мм.

Ескерту:

№2 нұсқа

Қолдаутік бұрышты параллелепипед, оның сол (ең кіші) жағына параллелепипедпен ортақ төменгі табаны бар жартылай цилиндр бекітілген. Параллелепипедтің жоғарғы (ең үлкен) бетінің ортасында оның ұзын жағын бойлай призматикалық ойық бар. Бөлшектің түбінде призматикалық пішінді өтетін тесік бар. Оның осі үстіңгі көріністе ойықтың осімен сәйкес келеді.

Параллелепипедтің биіктігі – 30 мм, ұзындығы – 65 мм, ені – 40 мм.

Жартылай цилиндр биіктігі 15 мм, негізі Р 20 мм.

Призматикалық ойықтың ені 20 мм, тереңдігі 15 мм.

Тесік ені 10 мм, ұзындығы 60 мм. Тіректің оң жағынан 15 мм қашықтықта тесік бар.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

№3 нұсқа

Жақтаутөртбұрышты призма мен қиық конустың қосындысы болып табылады, призманың жоғарғы табанының ортасында үлкен табаны бар. Конус осі бойымен сатылы тесік өтеді.

Бөлшектің жалпы биіктігі 65 мм.

Призманың биіктігі 15 мм, табанының бүйірлерінің өлшемі 70х70 мм.

Конус биіктігі 50 мм, төменгі негізі Ǿ 50 мм, үстіңгі негізі Ǿ 30 мм.

Тесіктің төменгі бөлігінің диаметрі 25 мм, биіктігі 40 мм.

Тесіктің жоғарғы бөлігінің диаметрі 15 мм.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

№4 нұсқа

Жеңбөліктің осі бойымен өтетін сатылы тесігі бар екі цилиндрдің қосындысы.

Бөлшектің жалпы биіктігі 60 мм.

Төменгі цилиндрдің биіктігі 15 мм, негізі Ǿ 70 мм.

Екінші цилиндр негізі Ǿ 45 мм.

Төменгі тесік Ǿ 50 мм, биіктігі 8 мм.

Тесіктің жоғарғы бөлігі Ǿ 30 мм.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

№5 нұсқа

Негізпараллелепипед болып табылады. Параллелепипедтің жоғарғы (ең үлкен) бетінің ортасында оның ұзын жағын бойлай призматикалық ойық бар. Ойықта екі цилиндрлік тесік бар. Саңылаулардың орталықтары бөліктің ұштарынан 25 мм қашықтықта орналасқан.

Параллелепипедтің биіктігі – 30 мм, ұзындығы – 100 мм, ені – 50 мм.

Ойықтың тереңдігі 15 мм, ені 30 мм.

Саңылаулардың диаметрі 20 мм.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

№6 нұсқа

ЖақтауБұл текше, оның тік осінің бойымен өтетін тесігі бар: жоғарғы жағында жартылай конустық, содан кейін сатылы цилиндрге айналады.

Текше шеті 60 мм.

Жартылай конустық тесік тереңдігі 35 мм, үстіңгі негізі Ǿ 40 мм, төменгі негізі Ǿ 20 мм.

Тесіктің төменгі сатысының биіктігі 20 мм, негізі Ǿ 50 мм. Тесіктің ортаңғы бөлігінің диаметрі 20 мм.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

№7 нұсқа

Қолдаупараллелепипед пен қиық конустың қосындысы болып табылады. Конустың үлкен табаны параллелепипедтің жоғарғы табанының ортасына орналастырылған. Екі призматикалық кесінді параллелепипедтің кішірек бүйір беттерінің ортасынан өтеді. Конус осі бойымен цилиндрлік тесік Ǿ 15 мм бұрғыланды.

Бөлшектің жалпы биіктігі 60 мм.

Параллелепипедтің биіктігі – 15 мм, ұзындығы – 90 мм, ені – 55 мм.

Конус негізінің диаметрі 40 мм (төменгі) және 30 мм (жоғарғы).

Призмалық ойықтың ұзындығы 20 мм, ені 10 мм.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

№8 нұсқа

Жақтауқуыс тікбұрышты параллелепипед болып табылады. Корпустың жоғарғы және төменгі табанының ортасында екі конустық құлақша бар. Толқындардың орталықтары арқылы цилиндрлік Ǿ 10 мм тесік өтеді.

Бөлшектің жалпы биіктігі 59 мм.

Параллелепипедтің биіктігі – 45 мм, ұзындығы – 90 мм, ені – 40 мм. Параллелепипедтің қабырғаларының қалыңдығы 10 мм.

Конус биіктігі 7 мм, негізі Ǿ 30 мм және Ǿ 20 мм.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

№9 нұсқа

Қолдаубір ортақ осі бар екі цилиндрдің қосындысы болып табылады. Тесік осі бойымен өтеді: төртбұрышты негізі бар призматикалық пішіннің үстіне, содан кейін цилиндрлік пішінді.

Бөлшектің жалпы биіктігі 50 мм.

Төменгі цилиндрдің биіктігі 10 мм, негізі Ǿ 70 мм. Екінші цилиндрдің негізгі диаметрі 30 мм.

Цилиндрлік тесіктің биіктігі 25 мм, негізі Ǿ 24 мм.

Призма тесігінің негізгі жағы 10 мм.

Ескерту:өлшемдерді қолданғанда, бөлікті тұтастай қарастырыңыз.

Бақылау жұмысы

№11 графикалық жұмыс

«Бөлшектің суреті және көрнекі көрінісі»

Аксонометриялық проекцияға сәйкес 1: 1 масштабта қажетті көріністер санына бөліктің сызбасын салыңыз. Өлшемдерді қолдану.

№10 графикалық жұмыс

«Құрылыс элементтері бар бөлшек эскиз»

Белгіге сәйкес бөліктері жойылған бөліктің сызбасын жасаңыз. Негізгі көріністі құруға арналған проекция бағыты көрсеткі арқылы көрсетіледі.

№8 графикалық жұмыс

«Пішінін өзгерте отырып бөлшекті салу»

Пішінді түрлендіру туралы жалпы түсінік. Сызбаны белгілеумен байланыстыру

Графикалық жұмыс

Заттың пішінін өзгерте отырып, үш көріністе сурет салу (объектінің бір бөлігін алып тастау арқылы)

Көрсеткілермен белгіленген шығыңқы жерлердің орнына бірдей пішіндегі және өлшемдегі ойықтарды жасау арқылы бөлшектің техникалық сызбасын сызыңыз.


Логикалық ойлауға тапсырма

Тақырыбы «Дизайн сызбалары»

Кроссворд «Проекция»

1. Орталық проекция кезінде проекциялық сәулелер шығатын нүкте.

2. Модельдеу нәтижесінде не алынады.

3. Текшенің беті.

4. Проекция нәтижесінде алынған кескін.

5. Бұл аксонометриялық проекцияда осьтер бір-біріне 120 ° бұрышта орналасқан.

6. Грек тілінде бұл сөз «қос өлшемді» дегенді білдіреді.

7. Беттің, заттың бүйірден көрінісі.

8. Шеңбердің қисық, изометриялық проекциясы.

9. Проекциялардың профильдік жазықтығындағы сурет - бұл көрініс ...

«Көру» тақырыбына ребус

Ребус

Кроссворд «Аксонометрия»

Тігінен:

1. Француз тілінен аударғанда «алдыңғы көрініс».

2. Нүктенің немесе заттың проекциясы неге алынатындығы туралы сызбадағы түсінік.

3. Сызбадағы симметриялы бөліктің жартысы арасындағы шекара.

4. Геометриялық дене.

5. Сурет салу құралы.

6. Латын тілінен аударғанда «лақтыру, алға лақтыру».

7. Геометриялық дене.

8. Графикалық бейнелер туралы ғылым.

9. Өлшем бірлігі.

10. Грек тілінен аударғанда «қос өлшем».

11. Француз тілінен аударғанда «жақтан көрініс».

12. Сызбада «ол» жуан, жіңішке, толқынды т.б.

Сурет салудың техникалық сөздігі

Мерзімі Термин немесе ұғымның анықтамасы
Аксонометрия
Алгоритм
Заттың геометриялық пішінін талдау
Бастық
Бүртік
Білік
Шың
Көру
Негізгі көрініс
Қосымша түрі
жергілікті қарау
Бұрандалы
Жең
Өлшем
бұранда
Филе
геометриялық дене
Көлденең
пісіру
жиегі
Шеңберді бөлу
Сегменттің бөлінуі
Диаметрі
ESKD
Сурет салу құралдары
Қалқа қағазы
Қарындаш
Сурет салу
Құрылыс
Схема
Конус
қисық қисықтар
Дөңгелек қисықтар
Үлгі
Билеушілер
Сызық - белгі
Кеңейтілген сызық
өтпелі сызық
Өлшемдік сызық
Қатты сызық
Үзік сызық
штрих-нүкте
Лиска
Масштаб
Монж әдісі
Көп қырлы
Көпбұрыш
Модельдеу
Негізгі жазу
Өлшемдеу
Сурет салу штрихы
жартас
Сопақ
Жұмыртқа
Шеңбер
Аксонометриялық проекциядағы шеңбер
Ою-өрнек
аксонометриялық осьтер
Айналу осі
Проекция осі
Симметрия осі
Тесік
Ойық
Кілт жолы
Параллелепипед
Пирамида
Проекция жазықтығы
Призма
Аксонометриялық проекциялар
Болжам
Изометриялық тікбұрышты проекция
Проекция фронтальды диметриялық қиғаш
болжам
ойық
Сканерлеу
Көлемі
Жалпы өлшемдер
Құрылымдық өлшемдер
Өлшемдерді үйлестіру
Бөлшек мүмкіндіктерінің өлшемдері
Саңылау
Сурет салу жақтауы
Жиек
Техникалық сызба
Симметрия
Жұптастыру
Стандартты
Стандарттау
Көрсеткілер
Схема
Тор
Жұптау нүктесі
Транспортир
шаршылар
Жеңілдетулер мен конвенциялар
Фака
Сурет салу форматтары
Фронтальды
проекция орталығы
Жұптастыру орталығы
Цилиндр
Компас
Сурет салу
Жұмыс сызбасы
Сурет салу
Өлшемдік сан
Суретті оқу
Кір жуғыш
Доп
Слот
Шығу
Қаріп
Инкубациялық Аксонометриялық штрихтау
Эллипс
Эскиз

Жұмыс дәптері

Сызу бойынша практикалық және графикалық жұмыс

Дәптерді сызу және бейнелеу өнерінің жоғары санатты мұғалімі Нестерова Анна Александровна, «Ленск қаласының №1 орта мектебі» МБОУ мұғалімі әзірледі.

Сызу пәнімен таныстыру
Материалдар, керек-жарақтар, сурет салу құралдары.

Жұмыс мақсаты: түрлерді бейнелеу және белгілеу ережелерін оқу; оның түрлерінің қажетті санынан тұратын бөлшекті салуды үйрену.

Жаттығу:

бір). Бөлшектің аксонометриялық проекциясы бойынша оның үш көрінісін құрастырыңыз: алдыңғы көрініс, үстіңгі көрініс және сол жақ көрініс.

2). Бөлшектің өлшемдерін енгізіңіз.

Тапсырма A3 форматындағы (420 x 297) нұсқалар бойынша, 1 ГОСТ 2.104-68 нысаны бойынша негізгі жазу бойынша орындалады. Тапсырма опциялары алдыңғыға ұқсас таңдалады. Негізгі жазудың «Тағайындау» бағанында № 10 шрифтпен PCH.XX.02 белгісі қойылады, мұнда ПБ – тапсырманың тақырыбы (проекциялық сызба), ХХ – нұсқаның нөмірі, 02 – нұсқаның нөмірі. жұмыс. Негізгі жазудың «Аты» бағанында бөліктің атауына қол қойыңыз. Тапсырманың мысалы 3-қосымшада келтірілген.

Жұмыс киімі

бір). А3 форматындағы парақта негізгі жазудың жақтауын және мөрін салыңыз.

2). Берілген аксонометриялық кескінді қарап шығыңыз және бөліктің негізгі көрінісінің бағытын анықтаңыз (алдыңғы көрініс). Жіңішке сызықтармен берілген өлшемдерге сәйкес алдыңғы көріністі құрастырыңыз.

2). Мүмкіндігінше көріністер арасындағы проекциялық байланысты үзбей, бөліктің көріністерін жоғарыдан және солға қарай орындаңыз. Әйтпесе, түрлерді белгілеңіз (түрлерді белгілеу ережелерін қараңыз).

3). Бөлшектің көрінетін контурларын тұтас негізгі сызықпен, көрінбейтіндерін жіңішке үзік сызықпен айналдырыңыз.

төрт). Қажетті өлшемдер мен белгілерді қойыңыз.

5) Тапсырмаға сәйкес негізгі жазудың мөрін толтыру.

4. Кесу

Кесу - бұл бір немесе бірнеше секанттық жазықтықтармен ойша бөлінген объектінің бейнесі. Бөлім кесу жазықтығында не жатқанын және оның артында не жатқанын көрсетеді.

Бөлімдердің жіктелуі

бір). Көлденең проекция жазықтығына қатысты қиюшы жазықтықтың орнына байланысты қималар мыналарға бөлінеді:

- көлденең - кесу жазықтығы горизонталь проекция жазықтығына параллель (мысалы, В-В қимасы, 52-сурет);

- вертикалды - қиюшы жазықтық горизонталь проекция жазықтығына перпендикуляр (мысалы, А-А, В-В, Г-Д қималары, 52-сурет);

- қиғаш - қиюшы жазықтық горизонталь проекция жазықтығымен оң жақ бұрыштан өзгеше бұрыш жасайды.

Тік кесу деп аталады фронтальды , егер қиюшы жазықтық фронталь проекция жазықтығына параллель болса, және мамандандырылған , егер кесу жазықтығы профиль проекциясының жазықтығына параллель болса.

2). Кесу жазықтықтарының санына байланысты кесулер бөлінеді:

- қарапайым - бір секант жазықтығымен (мысалы, В-В қимасы 52-сурет);

- күрделі - бірнеше кескіш жазықтықтармен (мысалы, В-В қимасы, 52-сурет).

Күрделі кесулер қадам басқан, егер кесу жазықтықтары параллель болса (мысалы, сатылы көлденең қима B-B, 52-сурет) және сынған егер бөлу жазықтықтары қиылыса (мысалы, А-А қималары, 52-сурет).

Күріш. 52. Кесулерді белгілеу

Кесулерді жасау ережелері

бір). Кесу жазықтығының орны сызбада қима сызығымен көрсетілген. Бөлім сызығы үшін ашық сызық қолданылуы керек. Күрделі кесулерде ашық сызықтың штрихтары да секант жазықтықтарының қиылысуын көрсетеді. Бастау және аяқталу штрихтары тиісті кескіннің контурын кесіп өтпеуі керек. Бастапқы және соңғы штрихтарда көзқарас бағытын көрсететін көрсеткілер қойылады. Көрсеткілер инсульттің соңынан 2-3 мм қашықтықта болуы керек. Көрсеткілердің сыртқы жағына кесуді көрсететін бас әріптерді қойыңыз. Бөлімнің өзі сәйкес бас әріптермен белгіленеді. Кесуді білдіретін әріптердің асты сызылмайды (52-суретті қараңыз) Кесінді «А-А» түріндегі жазумен белгілеу керек (әрдайым сызықшамен бөлінген екі әріп).

2). Кесу жазықтығы тұтастай объектінің симметрия жазықтығымен сәйкес келсе және сәйкес кескіндер бір парақта тікелей проекциялық байланыста орналасса және басқа кескіндермен бөлінбесе, қиюшы жазықтықтың орны үшін белгіленбейді. көлденең, фронтальды және профильді кесулер, ал кесу таңбаланған кесумен бірге жүрмейді.

3). Көлденең, фронтальды және профильді секциялар сәйкес негізгі көріністердің орнында орналасуы мүмкін. Мысалы, көлденең - жоғарғы көріністе, фронтальды - алдыңғы көріністе, профиль - сол жақ көріністе (52-сурет).

төрт). Үзілген кесулерде секант жазықтықтары бір жазықтыққа теңестірілгенше шартты түрде бұрылады, бұл ретте айналу бағыты көру бағытымен сәйкес келмеуі мүмкін (53-сурет).

Күріш. 53. Сынған кесінділер.

Егер біріктірілген жазықтықтар негізгі проекциялық жазықтықтардың біріне параллель болып шықса, онда сәйкес көріністің орнына сынған қиманы қоюға болады. Кесу жазықтығы айналдырылған кезде оның артында орналасқан объектінің элементтері тураланған сәйкес жазықтыққа проекцияланған кезде сызылады (53-сурет).

5). Бөлек, шектелген жерде заттың құрылымын нақтылауға қызмет ететін бөлім деп аталады жергілікті .

Көріністе жергілікті кесу жасалады және одан тұтас толқынды сызықпен немесе үзіліспен жіңішке сызықпен бөлінеді. Бұл сызықтар кескіндегі басқа сызықтармен сәйкес келмеуі керек (54-суретті қараңыз).

54-сурет. Жергілікті кесу.

6). Графикалық жұмысты азайту үшін көріністің бір бөлігін және қиманың бөлігін қосуға рұқсат етіледі. Көріністің бір бөлігін және сәйкес қиманың бір бөлігін тұтас толқынды сызықпен (55 а-сурет) немесе үзіліспен тұтас жіңішке сызықпен (55 в-сурет) ажырата отырып қосуға болады. Егер бір мезгілде көріністің жартысы мен қиманың жартысы қосылса, олардың әрқайсысы симметриялы фигура болса, онда бөлу сызығы симметрия осі болады (55 г-сурет).

7). Егер симметриялы бөлікте симметрия осі контур сызығымен сәйкес келсе, көрініс пен қиманың шекарасы осьтен жылжытылады және 55 б-суретте көрсетілгендей сызылады.

55-сурет (a, b). Жартылай көрініс пен жарты секцияның комбинациясы.

55-сурет (c, d). Жартылай көрініс пен жарты секцияның комбинациясы.