Биологиядан дайын конспектілер. Сабақты жоспарлау. Қазіргі биология бағдарламалары

«Адам ағзасына шолу» тарауының тақырыптарын меңгеруде 2013\2014 оқу жылына биология пәнінен күнтізбелік-тақырыптық жоспарлауға тоқталу студенттерді адам жасушасының ұйымдастырылуымен, оның құрылысымен және химиялық құрамымен таныстыруды көздейді; жасушаның қасиеттерін зерделеу, білімдерін одан әрі кеңейту, адам ағзасының ұлпаларымен (эпителий, ішкі орта, бұлшықет, жүйке) таныстыру, «Адам денесі ұлпаларының құрылысы» практикалық жұмысты орындау. адам ағзасының құрылымдық ерекшеліктері, мүшелер жүйесі және олардың қызметтері.

Біздің денеміз әртүрлі пішіндегі, өлшемдегі және қызметтердегі көптеген жасушалардан тұрады. Құрылысы, қызметі және шығу тегі ұқсас жасушалар ұлпаларды құрайды. Ағзалар ұлпалардан – дененің анатомиялық бөлінген бөліктерінен түзіледі. Біздің денеміздің қалыпты жұмыс істеуін көптеген органдар қамтамасыз етеді. Олар бөлек емес, бірге өмір сүреді және қызмет етеді, яғни. бір немесе бірнеше функциялардың орындалуын бірлесіп қамтамасыз ететін мүшелер, тұтастай алғанда организмнің тіршілік әрекетін қамтамасыз ететін мүшелер жүйесі біріктіріледі.

Адам ағзасындағы мүшелер жүйелерінің құрылысын қарастыру кезінде мұғалімге әрбір мүшелер жүйесінің өзіндік ерекшеліктерін нақты түсіндіріп беру ұсынылады, өйткені студенттер тақырыпты өз бетінше оқу кезінде бірқатар қиындықтарға тап болуы мүмкін.

  1. Осы тақырып бойынша қалыптасқан негізгі білім мен дағды.

Оқушылардың адам денесінің жалпы құрылысы, жасушалар, ұлпалар, мүшелер туралы білімдерін кеңейту;

Фотосуреттерден, сызбалардан маталарды тану дағдыларын дамыту; муляждарда, плакаттарда органдар жүйелері;

Диаграммаларды салу, қосымша әдебиеттермен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

Оқушылар білуі керек

Адам ағзасының жасушасы дегеніміз не, оның химиялық құрамы мен қасиеттері;

Адам ағзасының ұлпалары қандай, негізгі түрлері қандай;

Адам ағзасында қандай мүшелер жүйесі бар және олардың құрылыс ерекшеліктері.

Оқушылар білуі керек

Жасушаны тіршіліктің құрылымдық-қызметтік бірлігі ретінде сипаттаңыз;

Ұлпалардың негізгі түрлерін тану;

Адам ағзасының мүшелері мен мүшелер жүйесін атаңыз;

3. Кеңейтілген жоспар – «Адам денесінің құрылысына жалпы шолу» тақырыбын қысқаша мазмұндау және көрсету Сабақтың тақырыбы: Мүшелер, мүшелер жүйесі.

Мұғалімнің мақсаты:студенттерді адам ағзасымен, мүшелер жүйесімен таныстыру; тақырыптың терминологиясын пысықтау.

Оқушыларға арналған мақсат:адам ағзасының құрылымдық ерекшеліктерін, мүшелер жүйелерін және олардың қызметін зерттеу.

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік

1.Адам ағзасының мүшелері туралы, мүшелер жүйелерінің құрылымдық ерекшеліктері мен атқаратын қызметтері, әрбір жүйедегі ішкі мүшелердің топографиясы туралы білімдерін қалыптастыру.

2.Адам денесінің құрылысымен таныстыру.

Тәрбиелік

    Алынған ақпаратты қолдану, салыстыру, қорытынды жасау дағдыларын қалыптастыру.

    Проблемалық сұрақтарға жауап беру арқылы ой-өрісін дамыту.

    Зияткерлік қабілеттерін, танымдық өз бетінше әрекет ету дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік

    Адам ағзасын зерттеуге қызығушылықтарын арттыру.

    Ғылыми сананы қалыптастырыңыз.

    Тәртіптілікке тәрбиелеу.

Оқыту әдістері:

Сөздік: түсіндірмелі әңгіме, әңгіме;

Көрнекі - бейнелі;

Өзіндік жұмыс, жұптық жұмыс.

Қорлар:

- тақырып:ішкі ағзаларды, мүшелер жүйесін бейнелейтін кестелер;

- практикалық:өздік жұмысты орындау, жұптық жұмыс

- интеллектуалды:салыстыру, салыстыру

- эмоционалды:қызығушылық

Жабдық:ішкі ағзаларды, мүшелер жүйесін бейнелейтін кестелер, секундомер.

Сабақтың түрі:жаңа материалды меңгерту.

Сабақ жоспары:

    Ұйымдастыру уақыты

    Білімдерін пысықтау, үй тапсырмасын тексеру

    Мақсаттар мен міндеттерді қою

    Жаңа материалды меңгерту

    Білімді бекіту

    Үй жұмысы

    Рефлексия

Жоспар – 6-сыныптағы биология сабағының қысқаша мазмұны.

Сабақтың тақырыбы: «Жемістер және олардың классификациясы»

Сабақтың түрі:жаңа білімді ашу сабағы;

Мақсат:жемістердің түрлерімен және жемістер мен тұқымдардың таралу әдістерімен таныстыру.

Дамытушылық міндеттері:

    өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту

    табиғат объектілерімен жұмыс істеу, оларды салыстыру, жалпылау, қорытынды жасау дағдыларын қалыптастыруды жалғастыру

    өз білімдерін объективті бағалауға үйрету.

Тәрбиелік міндеттері:

    оқушылардың білімді өздігінен меңгеруіне жағдай жасау

    жемістер мен тұқымдардың таралуына ықпал ететін факторлармен таныстыру

    жемістер мен тұқымдардың сыртқы түріне қарай таралу тәсілін анықтауға үйрету

    таралу әдісіне жемістер мен тұқымдардың құрылымындағы бейімделу ерекшеліктерін анықтауға үйрету

Тәрбиелік міндеттері:

    қарым-қатынас мәдениетін және өз жұмысының нәтижесі үшін жауапкершілікті тәрбиелеу.

Жоспарланған нәтиже:

1.Тақырып нәтижесі- студенттерді ангиоспермдердің жемістерінің құрылымдық ерекшеліктерімен, олардың көптүрлілігімен, жіктелуімен таныстыру; жемістердің табиғаттағы және адамның шаруашылық әрекетіндегі рөлін білу.

2. Жеке нәтиже -оқушылардың пәнге деген танымдық қызығушылығын тәрбиелеу, қарым-қатынас мәдениетін, коммуникативтік қасиеттерін қалыптастыру.

3. Мета-пәндік нәтиже– табиғи заттармен және зертханалық құрал-жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Негізгі нәрсені бөліп көрсету, өз ойын анық жеткізу, заттарды салыстыру, қорытынды жасау, гипотеза құру, биологиялық есептерді шығару дағдыларын дамыту.

УУД қалыптастыру міндеттері:

Когнитивті UUD:

- сабақтың тақырыбы мен мәселесін тұжырымдай білу;

- жаңа білімді меңгеру қабілеті; сынып пен мұғалімнің бірлескен жұмысының нәтижесінде қорытынды жасау; қажетті ақпаратты іздеу және таңдау; ерекшеліктерін бөліп көрсету мақсатында объектілерді талдау;

Коммуникативті UUD:

- топқа бірігу, өзара әрекеттесу қабілеті;

- басқалардың сөзін тыңдау және түсіну, өз пікірін білдіру және өз жауабын дәлелдеу қабілеттерін дамыту;

- топта бірлескен танымдық іс-әрекеттерді жүзеге асыру;

- өз ойларын ауызша тұжырымдау;

Жеке UUD:

- өз көзқарасын білдіру, өз іс-әрекетін және сыныптастарының іс-әрекетін бағалау қабілетін дамыту;

- Нормативтік UUD:

- сабақтағы іс-әрекеттің мақсатын анықтау мүмкіндігі (өзіндік мақсат қою);

- сабақтағы іс-әрекеттер ретін айта білу;

- сабақтағы өз іс-әрекетінің нәтижесін қорытындылай білу;

- оқу әрекетін бағалай білу;

Оқыту әдістері:
ауызша, көрнекілік, топтық жұмыс, проблемалық, практикалық.
Жабдық:

    «Шырынды жемістер», «Құрғақ жемістер», «Жемістер мен тұқымдарды бөлу әдістері» кестелері

    табиғи нысандар: қырыққабат басы, сәбіз тамыры, картоп түйнегі, жемістер: апельсин, қызанақ, қияр

    жемістер мен тұқымдардың коллекциялары (жіп, мүкжидек, үйеңкі, емен, сұлы, бұршақ)

    топтық жұмысқа арналған нұсқау карталары

    ДК, мультимедиялық проектор, сабаққа арналған Power Point презентациясы, бейне роликтер.

Сабақтар кезінде

    Оқу әрекетіне мотивация.

Мұғалім.

Қайырлы күн жігіттер! Біз сіздермен өсімдік мүшелерін зерттеуді жалғастырамыз.

Орган дегеніміз не? Мүшелер қандай топтарға бөлінеді? Қандай генеративтік мүшелерді білесіңдер?

Студенттер.

Гүл, жеміс, тұқым.

Мұғалім.Жарайсың! Ал енді мен гүл үлгісін құрастыруды ұсынамын.

Әр қатардан 1 оқушы шығып, гүл үлгісін құрастырады. Тапсырманы бірінші орындаған адам тақтада қалады және мағынасын көрсете отырып, гүлдің бөліктерін атайды.

Балалар маған жұмбақ шешуге көмектесіңдер. Осыған

Дұрыс сөйлемдердің асты сызылған әріптерді дөңгелектеңіз:

П .Тозаңдану - тозаңды пышақшаның стигмасына көшіру.

БІРАҚ .Гүлдің негізгі бөлігі - тозаңдандырғыштарды тартатын жарқын периант.

Л .Пистиль аналық безден, стильден және стигмадан тұрады.

О . Пистиль – аналық жыныс мүшесі, ал аталық – аталық.

Е . Гүлді өсімдік тамырдан, сабақтан және жапырақтан тұрады.

Сағат . Гүлді өсімдіктерде қосарланған ұрықтандыру - бұл жұмыртқаның алдымен біреуімен, содан кейін басқа сперматозоидпен қосылуы.

П . Желмен тозаңданатын өсімдіктер әдетте жеке өседі.

I . Жәндіктермен тозаңданатын өсімдіктердің тозаңдарымен салыстырғанда желмен тозаңданатын өсімдіктердің тозаңдары үлкенірек.

D . Ұрықтанған жұмыртқа ұрық эмбрионына айналады.

Және . Әрбір гүлде аталық және пистиллер кездеседі.

Қандай сөз таптың? Ұрық. Дұрыс.

2. Білімнің өзектілігі.

Жігіттер! Өсімдіктің жемісі қай жерде пайда болады? (пістенің аналық безінде).

Енді сиқырлы қоржын ойнайық.

Мен себетімдегінің барлығын аламын, сенің міндетің ол жататын орган мен өсімдікті атау.

Балалар, осы заттардың барлығын бір сөзбен қалай атауға болады? (жеміс).

Мұның бәрі жемістер ме?

(қырыққабаттың басы, сәбіз және қызылша жеміс емес).

Бұл туралы біз сабақтағы қызықты қарым-қатынас барысында білетін боламыз. Ізденіс пен шығармашылыққа бапталайық.

Барлығына сабақта белсенді жұмыс жасап, барынша білім алуды ұсынамын.

3. Тақырыпқа терең бойлау.

Бүгін сабақта біз өсімдіктер үшін де, біз үшін де қызықты және маңызды тақырыппен танысамыз. - Жемістердің құрылысы, маңызы және классификациясы.

Ал неліктен адамға жемістер туралы бәрін білу керек? Жемістердің адам өміріндегі маңызы қандай?

Жауап нұсқалары:

1. Тамақтанады.
2. Өнеркәсіп шикізаты (мақта, күнбағыс, т.б.)
3. Медицинада (дәрумендер мен дәрілік заттардың көзі, мысалы, итмұрын, таңқурай, көкжидек және т.б.);
4. Ауыл шаруашылығында өсімдіктерді өсіру мен көбейтудің агротехнологиясын білу керек.

Жарайсың, жемістерді зерттеу адамға қаншалықты маңызды екенін өзіңіз айттыңыз. Жемістерді қалай пайдалану керектігін білу үшін әр адам білуі керек.

Дәптерлеріне сабақтың күні мен тақырыбын жазыңдар. «Жеміс»

Бүгінгі сабақта жемістер туралы көбірек не білгілеріңіз келеді?

Бұл біздің сабақтағы мақсатымыз болады.

Дискімен жұмыс «Сфералар» Б.48. Жеміс түрлері.

1 топ тапсырма алады: ұрықтың құрылысы туралы материалды табу

2-топ: жемістер қандай қызмет атқарады

3-топ: Жемістердің классификациясы

4-топ: жемістер мен тұқымдарды бөлудің қандай әдістері бар

«Сфералар» электронды оқулығы бойынша ноутбукпен жұмыс.

Модельдік жауаптар:

1-қорытынды: Ұрықтың құрылысы.Жемісі мынадан тұрады перикарпжәне тұқымдар. Перикарп - аналық бездің өсіп кеткен қабырғалары. Көбінесе гүлдің басқа бөліктері, аталықтардың негізі, гүл жапырақшалары, гүл шоқтары мен сауыттары да перикарптың қалыптасуына қатысады.

2-қорытынды: Ұрықтың қызметтері.Жемістің ең маңызды қызметі - тұқымдарды қорғау және тарату. Жемісті механикалық зақымданудан, тұқымның бөртпелерінен, жәндіктердің жеміске енуінен қорғайды. Әрбір жемісте жеміс есебінен пісетін және дамитын тұқым саны бар.

3-қорытынды:Тұқым саны бойынша жемістер бөлінеді бір тұқымды және көп тұқымды . Перикарптағы судың мөлшеріне байланысты бар шырындыжәне құрғақжеміс. Піскен шырынды жемістерде перикарпта шырынды целлюлоза бар.

4-қорытынды: Тұқымдарды тарату әдістері:өздігінен таралатын, жел, жануарлар, адам, су.

Зертханалық жұмыс. Топтық жұмыс.

Сағат оқырман:«Тәжірибе – ең жақсы ұстаз» - дейдітамаша ежелгі римдік шешен және философ Сондықтан Цицеронөз бетімен білім аласың, нұсқау картасы бойынша зертханалық жұмыстың тапсырмаларын орындайсың. Топтар табиғи жемістер мен тұқымдармен қамтамасыз етілген. Мұғалім кеңесші рөліндегі тапсырманың орындалуын бақылайды, топтардың жұмысын түзетеді.

нұсқау картасы

    Сізге ұсынылған жемістер мен тұқымдарды қарастырыңыз.

    Зерттелетін өсімдіктердің атын кестеге енгізіп, жемістеріне сипаттама жасаңыз.

    Өсімдіктің жемісін атаңыз.

    Зерттелетін өсімдіктердің жемістері мен тұқымдарында таралу үшін қандай бейімделулер бар екенін анықтаңыз.

    Ұсынылған өсімдіктердің жемістері мен тұқымдарын тарату әдістерін белгілеңіз, осы әдістерді кестеге енгізіңіз.

    Кестеге ақпаратты енгізіңіз.

өсімдік атауы

Аты

Тарату әдісі

Тарату механизмі

Шырынды немесе құрғақ

бір тұқымды немесе көптұқымды

    Жемістер мен тұқымдардың табиғатта таралу жолдары туралы қорытынды құрастыру.

Қорытынды:жемістер мен тұқымдардың табиғатта таралуы үшін әртүрлі тәсілдермен бейімделулері бар: жел, су, өздігінен таралу, жануарлар мен адамдар (белсенді және пассивті).

4. Бекіту

Ал, енді бүгінгі сабақты қалай меңгергендеріңді тексерейік – ойнайық «Apple of Discord» ойыны:Сіздің міндетіңіз - әр сұрақ бойынша өз пікіріңізді білдіру және барлық пікірлердің ішінен ең дұрысын таңдау.

1. Картоп түйнегі мен сәбіз тамыры жемістерге жатады ма. Неліктен?

2. Құрғақ жемістерге кариопсис, акен, грек жаңғағы, желу, олардың барлығының бір қасиеті бар. Не?

Жауап (Олардың барлығы ашылады және ішінде бір тұқым бар)

3. Кариопсис, акен - құрғақ жемістер және ішінде бір тұқымы бар, бірақ көп тұқымы бар құрғақ жемістер бар ма? Егер иә болса, мысалдар келтіріңіз.

(Жауап. Иә, бар. Мысалы: бұршақ, бұршақ, қорап және акен.)

4. Друпа жемісінің акен жемісінен айырмашылығы неде? (Жауап)

5.Қарақат, қарлыған, жүзім және қызанақтың бір түрі бірдей жеміс.Мұндай жеміс қалай аталады және біз күнделікті өмірде қызанақты неге олай атамаймыз?

(- Жауап: Қызанақтың жидек жемісі бар, бірақ күнделікті өмірде қызанақты жидек емес, көкөніс деп атаймыз)

6. Жемістер неге әртүрлі?

(Жеміс құрылысының барлық ерекшеліктері өсімдіктер өмір сүретін орта жағдайларымен, олардың таралу әдісімен байланысты)

7. Бірақ шырынды құлпынай жемістері, біз оларды жидек деп атаймыз. Бұл атау дұрыс па?

(- Жауап: Жоқ, дұрыс емес. Дұрыс, құлпынай жемісі көп жаңғақ деп аталады).

8. Алма ағашының жалған жемісі алма деп аталады, сондықтан оны күнделікті өмірде атаймыз. Бірақ ботаниктер алмұрттың жемісін алма деп атайды. Сіз бұл дұрыс деп ойлайсыз ба?

(Жауап: Иә, дұрыс. Шырынды перикарптың ішінде көптеген тұқымдар бар)

9. Асбұршақ бұршақ өсімдігінің жемісі деп айту дұрыс па?

10. Қарбыз, қауын, қияр – жемістердің қандай түріне жатқызар едіңіз?

Мұғалім:

Жігіттер. Сабаққа дайындалып жүргенімде бір мәселеге тап болдым. Презентация слайдтарының бірінде ВИРУ мәтінді ішінара зақымдады. Оны қалпына келтіруге көмектесіңіз. Дұрыс жауаптарды парақтарға жазыңыз.

Гүлдің аналық безінен тозаңдану және ұрықтанудан кейін ... түзіледі. Жемістер ... және .... Бір тұқымды шырынды жеміс ... деп аталады, ол ... ... кездеседі. Шырынды көп тұқымды жеміс ... деп аталады, ол ... жылы түзіледі. Бір тұқымды құрғақ жеміс ... деп аталады, ол ....Құрғақ Көптұқымды жеміс ... деп аталады, ол ... жылы түзіледі. Жемістер ... үшін бейімделу болып табылады.

Оқушылардың жауаптарын қорытындылау және түзету. Жауаптары: жеміс-жидек, шырынды, құрғақ, қарақұйрық, шие, жидек, қызанақ, акен, одуванчик, қоза, көкнәр, жайылған.

Қорытындылар:

Жемістер мен тұқымдар бізге күн энергиясын әкеледі. Бірақ бұл бәрі емес. Жемістерде витаминдер бар, оларсыз біз сау бола алмаймыз. Жеміс – тұқымның дамуын, жетілуін, қорғалуын және таралуын қамтамасыз ететін гүлді өсімдіктің маңызды мүшесі. Жемістердің алуан түрлілігі тұқымдардың дамуы мен таралуының әртүрлі жолдарымен түсіндіріледі. Жемістер жануарлар мен адамдарға тағам ретінде қызмет етеді, косметикада, парфюмерияда қолданылады, сонымен қатар дәрілік заттарды дайындау үшін консервілер, шырындар, мармеладтар үшін өңделеді.

«Сфералар» жиыны бойынша дискілік симулятормен жұмыс

5. Рефлексия.

Сонымен, біз бүгін жеміс ұғымымен таныстық, жемістердің адам өмірінде қаншалықты маңызды екенін және олардың өсімдік тіршілігінде қандай маңызы бар екенін білдік; сонымен қатар жемістердің құрылысымен және олардың жіктелуімен танысты. Жемістердің түрлерін тәжірибе жүзінде өзіңіз анықтай алдыңыз.

Сабақты қорытындылайық.

Баспалдақпен көтеріліп бара жатқан адамды өріске қойыңыз.

Жоғарғы сатыда, егер сабақта сізге бәрі түсінікті және қызықты болса.

Екінші қадамда – кейбір сұрақтар түсініксіз болып қалса.

Төменгі сатыда тақырыпты мүлде түсінбегендер.

6. Үйге тапсырма.

Оқулық бойынша 48 б, жаттығу дәптері 36 бет No6

Шығармашылық тапсырма, «Жемістер» тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру,

тақырып бойынша хабарлама: «Дәрумендер қоймасы», немесе жеміс үлгілері.

Мектеп бағдарламасы аясындағы өте маңызды пәндер циклі жаратылыстану болып табылады. Өйткені, ол табиғат, оның құбылыстары, тіршілік иелері, олардың адаммен қарым-қатынасы туралы түсінік береді. География, биология, физика және химия балаларға өмірге енуге, айналада болып жатқан нәрселерді түсінуге, оларды бағдарлауға және басқаруға мүмкіндік беретін негіз болып табылады.

Биология әрқашан мектеп бағдарламасына 6-сыныптан бастап енгізілді, дегенмен қазіргі білім беру стандартының талаптарына сәйкес енді бұл пән білім берудің бесінші деңгейінен бастап міндетті түрде оқытылады. Қазір сабақты дайындауға қандай талаптар қойылып жатыр, мұғалімге қандай рөл жүктеледі, биология пәнінен заманауи сабақ жоспары қандай болуы керек, соны қарастырайық.

Мектеп бағдарламасының бір бөлігі ретінде биологияны өткізу

Бұл пән барлық белгілі ғылымдардың ең көнесі болып табылады. Адам пайда болған кезден бастап оны қоршаған барлық нәрсеге бірден қызығушылық танытты. Тірі ағзалар қалай орналасады? Неліктен белгілі бір нәрселер орын алады? Оның өз ағзасының құрылысы қандай? Оның айналасындағы табиғаттың алуан түрлілігі қандай?

Бұл сұрақтардың барлығына биология сабағы жауап береді. Дәл осы білім беру формасы негізгі болып табылады, өйткені ол студенттерге берілген уақыт көлемінде ақпараттың максималды көлемін игеруге мүмкіндік береді. Қазіргі уақытта бұл пәнді оқуға жеті жыл – бесінші сыныптан он бірінші сыныпты қоса алғандағы уақыт беріледі. Әрине, бұл уақыт ішінде бала биология пәні мен объектісіне кіретін жаратылыстану білімдерінің бүкіл кешенін алады.

Сабақтың негізгі критерийі

Сабақтың табысты болуының ең маңызды критерийі - ондағы жұмыс формаларының әртүрлілігі, оның құрылымын сауатты және нақты құрастыру. Бұл талаптар орындалса, ең тиімді нәтиже байқалады. Негізгі мақсат - балалардың оқытылатын пәнге деген қызығушылығын ояту және олардың мүмкіндігінше өз бетімен білім алуға деген құштарлығын ояту.

Сондықтан да қазіргі биология сабағы – демократиялық принциптерге құрылған мұғалім мен оқушының бірлескен іс-әрекеті. Сонымен қатар, олардың 5-сынып оқушылары ма, әлде 11-сынып оқушылары ма, онша маңызды емес – сабақтың мақсаты мен мәні бұдан өзгермейді. Белсенді жұмыс формалары, алуан түрлі әдіс-тәсілдер мен жаңа әдістерді қолдану – осының барлығын мұғалім осы пәнді оқытудың кез келген деңгейінде қолдануы керек.

Биология сабақтары: түрлері

Сабақтарды құруда жаңа стандарттарды енгізуді неғұрлым табысты жүзеге асыру үшін, сондай-ақ сабақтардың тиімділігін арттыру мақсатында биология сабақтарының әртүрлі түрлерін қолдану қажет. Барлығы 15 негізгіні бөлуге болады:

  • әңгіме;
  • проблемалық сабақ;
  • аралас сабақ;
  • экскурсия;
  • дәріс;
  • семинар;
  • рөлді ойын;
  • офсет;
  • кино сабағы;
  • интернет ресурстарын пайдалана отырып сабақ;
  • зертханалық жұмыс;
  • жалпы сабақ;
  • офсет;
  • бақылау және тексеру сабағы;
  • конференция.

Дегенмен, кейбір мұғалімдердің өз бетімен жасап, сәтті жүзеге асатын басқа да түрлері бар. Мұның бәрі мұғалімнің тұлғасына және оның шығармашылық қабілетіне, нәтижеге бағдарлануына, пәнге деген көзқарасына байланысты.

Білім берудің әр кезеңі сайын сабақ түрлері күрделенетіні анық. Демек, бесінші сыныпта сабақ-лекция немесе конференция, семинар өткізу қиын. Бірақ рөлдік ойын немесе зертханалық жұмыс, экскурсия балалар арасында үлкен толқулар мен толқулар тудырады, бұл пәнге деген қызығушылықтың өсуіне ықпал етеді.

Жоғары курс студенттері үшін, керісінше, студенттердің лекциясына дайындалуға мүмкіндік беретін сабақтарды өткізудің неғұрлым жетілген және байыпты формаларын таңдаған дұрыс. Дегенмен, жеңіл түрлер туралы ұмытпау керек, әйтпесе жігіттердің бейімділігін және пәнге деген қызығушылығын жоғалту қаупі бар.

Қолданылатын әдістер

Биология сабағының әдістерін кейде формалар деп те атайды. Олар айтарлықтай әртүрлі және белгілі бір мақсатқа жетуге бағытталған. Олардың не екенін көрейік:

  1. Жобалық әдіс тек сабақ барысында ғана емес, мүмкін, бүкіл оқу жылы бойынша жұмысты қамтиды. Жұмысты жеке де, топпен де жүргізуге болады. Негізгі мақсат – мәселені, объектіні соңында белгілі бір нәтижемен зерттеу.
  2. Жұмыстың фронтальды әдісі бүкіл сыныпты басқаруды және бір уақытта барлық балалармен қарым-қатынас жасауды қамтиды (мысалы, жаңа тақырыптың бір бөлігін түсіндіру немесе тұжырымдаманы ашу кезінде).
  3. Жеке форма – тапсырмалар әр оқушының белсенділігі мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып таңдалады.
  4. Ұжымдық жұмыс негізінен сабақтың барлық мүшелерінің: мұғалім – оқушы – оқушының жақсы үйлестірілген өзара әрекетіне ие. Мұны, мысалы, экскурсия немесе зертханалық жұмыс кезінде жасауға болады.
  5. Топтық форма студенттерді әрқайсысы белгілі бір мәселені зерттеумен айналысатын жеке «аралдарға» бөлуді білдіреді.
  6. АКТ (ақпараттық-коммуникациялық технологиялар) қолдану кез келген заманауи мұғалімнің сабақ әдістемесінің маңызды бөлігі болып табылады.
  7. Энергия үнемдейтін технологиялар.

Көрсетілген әдістер мен жұмыс түрлерінің үйлесімімен құрастырылған ГЭФ биология сабағының жоспары міндетті түрде жүзеге асатын болады.

Қазіргі биология бағдарламалары

  • А.И. Никишов;
  • В.В.Пасечник;
  • И.Н. Пономарева;
  • Н.И.Сонин;
  • Д.И.Трайтак және Н.Д.Андреева;
  • Л.Н.Сухорукова және т.б.
  • студенттерге арналған жұмыс дәптері;
  • бақылау күнделігі (барлық үшін емес);
  • оқытушыға арналған әдістемелік құрал;
  • жылдық жұмыс бағдарламасы және сабақ жоспары.

Қай авторды таңдауды, кімнің желісін дамытуды мектеп әкімшілігімен бірге мұғалім өзі таңдайды. Материалды қабылдаудың үздіксіздігі мен тұтастығы бұзылмауы үшін таңдалған биология бағдарламасы оқудың барлық деңгейінде өзекті болуы маңызды.

Сабақтың технологиялық картасы: құрастыру

Бүгінгі таңда жаңалары қабылданып, белсенді түрде жүзеге асырылуда.Олардың айтуынша, биология пәнінен сабақ жоспары – барлық негізгі кезеңдері мен сабақ барысы сызылған технологиялық карта. Оны қалай құрастыру керек? Ол үшін келесі элементтерді көрсететін кестені құрастыру керек:

  1. Сабақтың тақырыбы.
  2. Сабақтың мақсаты.
  3. Жоспарланған нәтиже, онда пән дағдылары бір бағанға, екіншісіне жазылуы керек.
  4. Осы тақырыптың негізгі ұғымдары.
  5. Кеңістікті ұйымдастыру, ол үш құрамдас бөлікті (бағандарды): пәнаралық байланыстар, жұмыс формалары, ресурстар.
  6. Мұғалімнің іс-әрекеті нақты сипатталған сабақ кезеңдері, сонымен қатар оқушылардың үш бағыттағы жұмысы: танымдық, коммуникативті, реттеушілік.

Биологиядан сабақ жоспары сабақтың конструктивті құрылысының келесі кезеңдерін қамтуы керек:

  • оның ішінде тақырыптың белгіленуі және оның өзектілігі;
  • мақсат қою;
  • білімді алғашқы игеру және қолдану, түсіну;
  • сабақтың нәтижелері;
  • рефлексия;
  • үй жұмысы.

Дәл осы құрылыс аяқталды деп есептеліп, мұғалім мен оқушылардың барлық іс-әрекетін, қолданылатын жұмыс әдістері мен түрлерін, нәтижелерін, материалдың көлемін көрсетеді. Федералдық мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес құрастырылған биология пәні оқуға белсенділік пен студентке бағытталған тәсілге бағдарлауды білдіреді.

Сабақ нәтижелерін талдау

Жұмыстың таңдалған сызық бойынша және Федералдық мемлекеттік білім беру стандартына сәйкес қаншалықты сәтті жүргізіліп жатқанын түсіну үшін биология сабағына талдау жасалды. Артықшылықтары мен кемшіліктерін, әлсіз жақтарын, күшті жақтарын анықтауға мүмкіндік береді. Нәтижесінде сабақтарды ретке келтіруге және олардың тиімділігін арттыруға, білім сапасын арттыруға болады.

Талдау формалары әртүрлі болуы мүмкін. Мысалға:

  • интроспекция;
  • кешенді талдау;
  • әдістемелік талдау және т.б.

Бұл іс-шараның өткізілетін мақсаттарына байланысты таңдау керек.

Қазіргі биология пәнінің мұғалімі

Білім берудің барлық деңгейінде мұғалімге үлкен талаптар қойылады. Федералдық мемлекеттік білім стандарты тұрғысынан қазіргі биология пәнінің мұғалімі еркін сөйлеуі керек.Сонымен қатар оның жеке қасиеттері белгілі бір деңгейде болуы керек.

Мұғалімнің психологиялық портреті де Федералдық мемлекеттік білім беру стандарты тұрғысынан қарастырылады. Мұғалімнің жеке басына қандай құзіреттіліктер мен қасиеттер кіретінін толығырақ қарастырайық.

Кәсіби құзыреттіліктер

6 негізгісі бар:

  1. Коммуникативті. Сындарлы қарым-қатынас жасай білу, студенттермен әңгімелесуді құрудың демократиялық әдістерін табу және оларды қолдану. Ата-аналармен, әріптестермен, басшылықпен еркін диалогты жүргізу. Қарым-қатынас жасау қабілеті – табысты оқу процесінің маңызды буыны.
  2. Кәсіби. Әрине, заманауи мұғалім өз пәні бойынша жоғары білімге ие, жалпы дүниетанымы кең, сабақта метапәндік байланыстарды жүзеге асыруы керек.
  3. АКТ құзыреттілігі. Бүгінгі күні биологиядан бірде-бір ашық сабақ ақпараттық технологияны қолданбай өтпейді. Және бұл дұрыс. Біздің балаларымыз өмірінде әрқашан компьютер болуы қалыпты жағдайға айналған дәуірде өсіп келеді. Оқытуда жақсы нәтижеге жету үшін мұғалім осыны пайдалана білуі керек.
  4. Менеджмент, ол оқуға әрекетке негізделген тәсілді жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
  5. Жалпы педагогикалық. Ол студенттердің психология және педагогика негіздерін білуін білдіреді.
  6. Рефлексиялық - өз жұмысын байсалды және сауатты бағалай білу, қателер бойынша жұмысты орындау.

Мұғалімнің жеке қасиеттері

Белгіленген кәсіби құзыреттіліктерден басқа, мұғалімге тұлға ретінде қойылатын талаптар бар. Мектепте биологияны мыналарға ие адам оқытуы керек деп есептеледі:

  • мысқыл сезім;
  • эмоционалдылық;
  • сөйлеу мәнерлілігі;
  • шығармашылық;
  • ұйымдастырушылық қабілеті;
  • тәртіп;
  • табандылық;
  • мақсаттылық.

Кәсіби критерийлермен бірге Федералдық мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес келетін заманауи мұғалімнің портреті алынады.

Тесттер: мәні мен мағынасы

Әр сабақта барлық жерде қолданылатын білімді бақылаудың маңызды түрлерінің бірі – биологиядан тесттер. Және бұл әбден түсінікті. Біріншіден, мұндай тексеру сабақтағы уақытты үнемдейді. Іс жүзінде кез келген биология жұмысының осы түрін қамтиды. Екіншіден, сұрақтармен қамтылған материалды көбірек қамтуға мүмкіндік береді. Үшіншіден, бағалардың жинақталуын арттыруға мүмкіндік береді. Бірақ бұл басты себеп емес.

GIA және USE емтихандарының нысаны тест түріндегі негізгі бөлікті білдіреді. Сондықтан студенттерді тестілеудің бұл түріне алдын ала дайындау маңызды. Олар оқуды аяқтағанға дейін мұндай жұмыстарды жазу техникасын жетік меңгергеніне және оны қарапайым деп санайтынына көз жеткізу үшін.

Биологиядан бақылау жұмыстарын басқа пәндер сияқты мұғалім өз бетінше құрастырады немесе оқу құралдарынан дайын пішіндерді пайдаланады. Қалай болғанда да, емтихан құжаттарында кездесетін сұрақтарға енгізілгені жөн. Сынақ формасының өзі дизайны бойынша соңғы аттестацияға мүмкіндігінше жақын болуы керек.

«Жасушалар мен ұлпалар» сабақтар блогы бойынша анықтамалық конспект.

Бөлім

БлоктауII

Сабақтың тақырыбы

Анықтамалық реферат

1. Тірі организмдердің құрылысы

Ағзалар мен мүшелер жүйесі. Дене бір.

Сағат 11.

1. Гүлді өсімдіктердің мүшелері. Тамырлардың түрлері, олардың модификациялары. Зертханалық жұмыс«Тамыр жүйесінің түрлері».

2. Тамырдың микроскопиялық құрылысы. Зертханалық жұмысТамыр құрылымы. Түбір шаштары мен қабығы.

3. Сабақ – осьтік мүше. Сабақ түрлері. Зертханалық жұмыс«Сабақтың көлденең қимасының қабаттары мен жасушалары».

4. Парақ. Зертханалық жұмыс«Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы». Парақ модификациялары.

5. Өсімдік бүршіктері. Зертханалық жұмыс«Бүйректің құрылысы».

6. Өсімдік өркендерінің түрлері. Escape модификациялары. Зертханалық жұмыс«Түййнек пен пияздың құрылысы».

7. Гүл. Зертханалық жұмыс«Гүлдің құрылысы». гүлшоғырлары.

8. Зертханалық жұмыс«Дара және қос жарнақтылар тұқымдарының құрылысы».

9. Зертханалық жұмыс«Жемістердің түрлері мен түрлері». Жемістердің классификациясы.

10. Жануарлардың мүшелері мен жүйелері.

11. Бақылау. No2 сабақтар блогы бойынша үш деңгейлі тақырыптық тестілеу.

№ 5. Орган деңгейі.

«Ағзалар және мүшелер жүйесі» сабақтар блогына анықтамалық конспект.

Бөлім

БлоктауI

Сабақтың тақырыбы

Анықтамалық реферат

2. Ағзалардың тіршілік әрекеті

Өсімдіктер мен жануарлардың қоректенуі және тыныс алуы.

2 сағат.

1. Өсімдіктердің тамырмен және ауамен қоректенуі. Өсімдіктердің тыныс алуы.

2. Жануарлардың қоректенуі және ас қорытуы. Жануарлардың тынысы.

№6 «ПЖО. Тамақтану», No7 «ПЖО. Тыныс».

БлоктауII

Ағзалардағы заттардың тасымалдануы және ыдырау өнімдерін жою.

3 сағат.

1. Заттарды зауытта тасымалдау және ыдырау өнімдерін жою.

2. Жануарлар заттарын тасымалдау және ыдырау өнімдерін жою.

3. Өсімдіктер мен жануарлардың зат алмасуы мен энергиясы.

Бақылау: No 1, No 2 блоктар үшін мини-тест нұсқалары бойынша.

№ 8 «ПЖО. Заттардың тасымалдануы.

№9 «ПЖО. Таңдау».

№ 10. «ПЖО. Метаболизм және энергия.

БлоктауIII

Тірек-қимыл жүйесі. үйлестіру және реттеу.

3 сағат.

1. Өсімдіктер мен жануарлардағы қаңқа түзілістері.

2. Қозғалыс мүшелерінің құрылыс ерекшеліктері. Құрылғылар.

3. Жануарлардың жүйке және эндокриндік жүйесі. Тірі ағзалардың жұмысын үйлестіру және реттеу.

№ 11 «О-Д жүйесі. Қаңқа».

№12 «Қозғалыс».

No13 «Үйлестіру және реттеу».

БлоктауIV

организмдердің көбеюі. Өсу және даму.

сағат 5.

1. Өсімдіктер мен саңырауқұлақтардың жыныссыз және жынысты көбеюі. Практикалық жұмысӨсімдіктердің кесінділері, вегетативті көбеюі. (Нұсқаулық карта бойынша өз бетінше үйде).

2. Жануарлардың жыныссыз және жынысты көбеюі.

3. Өсімдіктердің өсуі мен дамуы. Практикалық жұмыс«Өсімдік тұқымдарының өнуі». (Нұсқаулық карта бойынша өз бетінше үйде).

4. Жануарлардың өсуі мен дамуы.

5. Бақылау. No3, No4 блоктардағы үш деңгейлі тақырыптық тестілеу.

№ 14 «Көбейту».

№ 15 «ОСР. Өсімдіктердің өсуі мен дамуы.

№ 16 «ОСР. Жануарлардың өсуі мен дамуы.

«Ағзалардың тіршілік әрекеті» бөліміне көмекші тезистер.

БлоктауI

Сабақтың тақырыбы

Анықтамалық реферат

3. Организм және қоршаған орта.

Қоршаған орта факторлары және табиғи қауымдастықтар.

2 сағат.

1. Тіршілік ортасы және қоршаған орта факторлары. табиғи қауымдастықтар. Экскурсия.

2. «Тірі организм» сабақ-жалпылау (ойын). Сыныптан тыс жұмыстар арқылы сабақ (1 сағат).

No17 «Қоршаған орта факторлары. табиғи қауымдастықтар.

Ескерту:сабақтардың блоктарын бақылаумен қатар ағымдық бақылау мұғалімнің қалауы бойынша және сыныптың мәртебесіне байланысты әртүрлі нысандар мен әдістерде жүзеге асырылады. Диагностика міндетті түрде анықтамалық рефератты қолдану арқылы жүзеге асырылады. Әдіс-тәсілдері: сауалнама, әңгімелесу, бақылау және т.б. Жоспарлауға сабақтың сызбасы қоса беріледі

Жазбаларды қалай жүргізу керектігі орта мектепте оқытылады, бірақ олар институтта немесе университетте дәрістер кезінде шынымен өзекті болады. Жақсы жазылған түйіндеме емтиханның сәтті өтуінің кілті болып табылады.

Бұл мақала 18 жастан асқан адамдарға арналған.

Сіз қазірдің өзінде 18 жастан асқансыз ба?

Неліктен нота жазуды үйрену керек

Рефераттың жазылу реті

Рефератты қалай әдемі және дұрыс жазуға болады

Түйіндеме - негізгі және маңызды нәрселердің барлығы бөлектелген дәріс немесе жұмыстың қысқаша мазмұны. Мәліметтерді қысқа әрі нақты етіп жазыңыз. Әрбір пән үшін бөлек дәптер болған жөн - қажетті ақпаратты табу оңайырақ.

Контурды жоспармен шатастырмаңыз, өйткені бұл ұғым әлдеқайда кең. Бірақ оларда әлі де ортақ нәрсе бар - әңгімені бөлу немесе логикалық байланысты бөліктерге жұмыс істеу мүмкіндігі.

Реферат міндетті түрде мысалдар мен дәйексөздерді қарастырады. Соңғысы барлық ережелерге сәйкес орындалуы керек - тырнақшаға алып, алынған материалдың көзін көрсетіңіз. Сондай-ақ тақырыптарды, тақырыпшаларды, терминдер мен ұғымдарды мұқият бөлектеген жөн. Бұл сабақ барысында алынған ақпаратты тиімдірек есте сақтауға және жүйелеуге көмектеседі. Сонымен қатар, сынаққа немесе емтиханға дайындалу кезінде барлық маңызды нәрселерді қысқа мерзімде табу өте ыңғайлы болады.

Әңгімелесуді жазып алу үшін оның тақырыбын, қысқаша мазмұнын, барлық негізгі ойлары мен тезистерін жазып алу керек. Іс қағаздарын жүргізудегі басты қателік – материалды тым егжей-тегжейлі, сөзбе-сөз дерлік жазу. Бұл мүлдем пайдасыз, өйткені бұл тым көп уақытты алады және сізде лекторға уақыт болмайды. Нәтижесінде сіз барлық маңызды нәрселерді жіберіп алып, құнды минуттарды ұсақ-түйекке жұмсау қаупіне ие боласыз.

Интернеттегі рефераттардың мысалдарын сәйкес сайтта тақырыппен сұрау жіберу арқылы қарауға болады. Бірақ сіз мұндай мәліметтерге сене алмайсыз - дүниежүзілік желіде көптеген дәл емес (және кейде мүлдем қате) материалдар бар. Сондықтан мұндай виртуалды жазбалар оның негізгі көзі ретінде емес, ақпаратты жүйелеу және нақтылау үшін қолайлы. Сонымен қатар, көптеген мұғалімдер жазбаларды тек лекция кезінде және қолмен алуды талап етеді (интернеттен кірістірулер мен дәйексөздерге қатаң тыйым салынады).

Мақаланың немесе әңгіменің қысқаша мазмұнын жазғанда, соңында оқуға қызықты болатындай жалпылауға тырысыңыз. Егер сіз мәтінде аббревиатураларды қолдансаңыз (және олар кейде жай ғана қажет), олардың транскрипциясын бір жерге жазуды ұмытпаңыз. Бұл маңызды сәтте сіз осы немесе басқа сөз тіркесінің нені білдіретінін түсінуге уақытты жоғалтпау үшін қажет. Есіңізде болсын, тіпті ең креативті идеялар кейіннен айтарлықтай сәтсіздікке ұшырауы мүмкін.

Сабақтың немесе лекцияның конспектісінде егжей-тегжейлі жоспар, әңгіменің негізгі сәттері, дәйексөздер мен үзінділер болуы мүмкін. Дегенмен, барлық ақпарат мүмкіндігінше қысқа және анық берілуі керек. Рефератта қамтылған ақпаратқа сәйкес оларды шартты түрде жоспарлы (онда тек қысқаша сабақ жоспары немесе мәтін бар), мәтіндік (тек логикалық байланысты үзінділер мен дәйексөздер бар) және еркін (алдыңғы екі түрдің белгілері бар) деп бөлуге болады. ).

Орыс тілі мен әдебиетінен реферат жазудың ерекшеліктері

Түйіндеме жазу, шын мәнінде, түпнұсқа мәтінді логикалық өңдеу және барлық маңызды нюанстарды жазу. Орыс тілінің қысқаша мазмұнын құрастырған кезде олар үшін ережелер мен мысалдарға назар аудару өте маңызды. Олардың логикалық байланысы болуы керек - бұл ақпаратты кейіннен толық көлемде қалпына келтіру үшін қажет. Яғни, реферат үш негізгі сұраққа жауап беруі керек - не айтылған, не маңызды және онымен не істеу керек.

Әдебиеттің қысқаша мазмұны негізінен кейбір таңдалған жұмысқа жазылады (бірақ кейде сабақтың ең маңызды тұстарын жазып алу қажет болады). Жазбаларды жазуды бастамас бұрын тақырыптық материалды оқып, ондағы негізгі ойларды бөліп көрсету керек, егжей-тегжейлі жоспар жазу керек, содан кейін ғана нақты жұмысты орындауға болады. Мәтінде жазу қажетсіз ұсақ-түйектер мен нақтылауларсыз қысқа болуы керек. Ең бастысы, оқиғаның басты кейіпкерлерін таңдау, оқиғаның орны мен уақыты, негізгі оқиға желісі мен оқиғалары. Бірақ қосалқы қаһармандардың аты-жөні, әрбір жері мен әңгімесі аталмауы керек – бұл мүлдем пайдасыз жұмыс болады.

Федералдық мемлекеттік білім стандарты бойынша конспект жазу ерекшеліктері

Конспект жазу – отандық білім берудің жаңа мемлекеттік стандарттары негізіндегі оқу-тәрбие процесінің алғы шарты. Олардың пікірінше, студент материалды оқып қана қоймай, оны мұқият өңдеп, барлық маңызды нәрселерді жинақтап, жазып алуы керек. Жазу әсіресе тарих пен биология пәндерінде өзекті. Осы пәндер бойынша сабақтың қысқаша мазмұны тиісті оқулықтағы абзацта жазылған мәліметтермен толықтырылуы тиіс. Басқа көздерден алынған түсініктемелер де құпталады (осы немесе басқа ақпаратты қайдан тапқаныңызды ескертпеуді ұмытпаңыз).

Физика бойынша конспект құрастыру кезінде міндетті түрде барлық негізгі терминдерді, ережелерді және сәйкес тапсырмалардың мысалдарын қамтуы керек. Зерттелетін пәннің бөлімі туралы шеттерге міндетті түрде ескертулер жасаңыз - бұл дұрыс материалды табуды айтарлықтай жеңілдетеді.

Көрінетін айырмашылыққа қарамастан, ағылшынша реферат ұқсас жазу ережелеріне ие. Мұнда пәннің әртүрлі бағыттарын ажырату өте маңызды. Сөздік пен грамматиканы бірге жазудың қажеті жоқ - бұл кейіннен сіздің өміріңізді қиындатуы мүмкін.

Мектепте және университетте реферат жазудың ерекшеліктері

Жоғарыда айтылғандай, университеттегі реферат ақпаратты есте сақтаудың, жүйелеудің негізгі жолы болса керек. Бірақ мектепте конспектілеу өмірлік және қажетті шарттан гөрі университеттегі қалыпты оқу процесіне дайындық болып табылады (шын мәнінде, ол әлдеқайда ертерек басталады - балабақшадағы ертегілерді қайталаудан).

Балалар алғашқы ноталарды 5-сыныпта жаза бастайды. Бұл кезеңде бұл бір абзацтың мазмұны бірнеше жолға сәйкес келетін өте қысқа жоспарлы жазба. 6-сыныпта ноталар сәл ғана көлемді болады - оқушылардың жасы және жаңа тақырыптардың қосылуы да әсер етеді, олар да көрсетілуі керек.

Бірақ 9-10 сыныптар ең қиын болып саналады, онда объектілердің саны шарықтау шегіне жетеді. Бұл сізге көп жазу керек екенін білдіреді және іс қағаздарын дұрыс жүргізу мұғалімдердің қалауына қарағанда өмірлік қажеттілік болып табылады (және жазбалар Бірыңғай мемлекеттік емтихан кезінде де пайдалы болуы мүмкін). Емтихандар мен сынақтарды сәтті тапсыру үшін 7-сыныптан бастап егжей-тегжейлі және түсінікті жазбаларды жүргізу қажет. Кейінірек, дайындық кезінде оларды жадыңызда аздап жаңарту жеткілікті болады.

Неліктен жазбаларды жазуды және оны қалай жақсы орындауды үйрену керек

Жоғарыда айтылғандай, сабақтардың конспектілерін жазу міндетті болып табылады. Мұны істеу үшін сіз өзіңіз үшін барлық маңызды нәрселерді тез анықтап, оны қысқаша сипаттауыңыз керек. Мұны істеудің ең оңай жолы - кітаптан - оны оқығаннан кейін сіз жазуға тұрарлық барлық негізгі ойларды міндетті түрде есте сақтайсыз. Бұл кейіпкерлер мен оқиғалар болуы керек. Әңгімедегі оқиғалардың орны мен уақыты да маңызды болады. Бұл жақын арада сізге пайдалы болатын анықтамалық қорытынды болады. Егер сіз жұмысты толық оқуға тым жалқау болсаңыз, онда сіз Интернеттегі жазбаларға сенбеуіңіз керек - ондағы ақпарат көбінесе толық емес немесе айтарлықтай бұрмаланған. Міне, мен жақсы оқығым келеді ме, әлде жаяу жүргім келеді ме, соны шешу керек. Үшінші нұсқа жоқ. Сондықтан түйіндеме жазу керек пе деген сұраққа жауап бір мәнді - бұл қалыпты және тиімді оқу үшін қажет.

Рефераттың жазылу реті

Кез келген ақпараттың негізгі тезистерін дұрыс және әдемі жазу – мектепте және институтта өте табысты оқуға апаратын жол. Жазбаларды жүргізудің қатаң ережелері жоқ - әркім өзіне жақынырақ және оңайырақ әдістерді өзі таңдайды. Әркімнің материалды тиімді бөлектеу және есте сақтаудың өзіндік әдістері бар - маржиналдық жазбалар біреуге негізгі тезистерді түсті маркермен ерекшелеуге көмектеседі, ал біреу, керісінше, бейтаныс адам үшін түсіну қиын мини-пиктограммаларды салады.

Реферат жазу технологиясы өте қарапайым – алдымен тақырып жазылады, тыңдалған ақпарат жүйеленеді және қысқаша дәптерге енгізіледі. Барлық негізгі тақырыптар, тақырыпшалар, ережелер мен терминдер бөлектелуі керек. Көрнекі қолданба ретінде мысалдар жазылады немесе схемалық эскиздер жасалады. Жазу реті материалды беру ретіне ғана байланысты. Сондай-ақ, жазбалар жасағанда, жоспар болашақта құрастыратын жазбалардың негізі екенін ұмытпаңыз.

Егер сіз жалқау болмасаңыз және қарқынды жұмысқа дайын болсаңыз, түйіндеме жазу қиын емес. Маған сеніңіз, қажетті ақпаратты жазуға жұмсалған уақыт емтиханға немесе сессияға дайындық кезінде сізге жүз есе қайтарылады.